Růžek
ikonka
Hrad Starý Světlov

Datum: 29. 8. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... získal nominaci na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonuim pro futuro.

ilustracni obrazek

 

Hrad Starý Světlov

... získal nominaci na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonuim pro futuro.

 

Záchrana zříceniny hradu Starý Světlov, na níž spojili síly památkáři z kroměřížského pracoviště NPÚ, město Podhradí u Luhačovic a řada dobrovolníků, získala nominaci na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonuim pro futuro, v kategorii Záchrana/obnova památky.

 

V roce 2013  byla realizována první část záměru. Hned v květnu uspořádalo kroměřížské ÚOP první pracovní setkání, při kterém byly vyčištěny a dokumentovány ohrožené partie zdiva. Další setkání pak probíhala (v závislosti na postupu konzervačních prací) celé léto. Součástí průzkumných a dokumentačních prací byla i dílčí archeologická sondáž, především v prostorách paláce a brány, provedená Zdeňkem Schenkem a Janem Mikulíkem ze společnosti Archaia Olomouc. Průzkumné práce přinesly poměrně překvapivé objevy, které značně posunuly naše dosavadní znalosti o stavebním vývoji i historii tohoto významného moravského hradu.Na počátku června pak byly zahájeny vlastní konzervační práce, které měly za cíl citlivou sanaci historického zdiva. Práce prováděla firma pana Martina Petrůje z Valašských Klobouk. která se musela v první řadě pracně vypořádat s úskalími špatně přístupného, odlehlého staveniště. Další výzvou bylo řemeslné zvládnutí ochranných nadezdívek ohrožených korun zdiva, které svým výrazem nesmí poškodit výraz památky. Obě úskalí se Martinu Petrůjovi a jeho firmě podařilo zvládnout mimořádně dobře. Nové partie líců byly ústupkem v šířce zdiva odděleny od originálních částí a výborná řemeslná práce pak umožnila tyto nové partie bez problémů zapojit do prostředí zříceniny hradu. Koruny zakonzervovaného zdiva byly zasypány sutí a hlínou.

 

Podařená realizace prací vynesla záchraně zříceniny krajské vítězství v letošním prvním ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro a zároveň nominaci do celostátního kola v kategorii Záchrana/obnova památky.

 

Starý Světlov je jednou z mnoha hradních zřícenin na území Zlínského kraje. Kroměřížské pracoviště Národního památkového ústavu se problematikou praktické památkové ochrany tohoto typu památek dlouhodoběji zabývá a ve spolupráci s vlastníky, obecními úřady, členy občanských sdružení, zabývajících se ochranou a poznáním památek, přáteli a zájemci o hrady a dalšími, uspořádalo řadu pracovních setkání, v rámci kterých bylo zajištění ohrožených částí zřícenin i prakticky provedeno. Jedna z nich, zřícenina hradu Starý Světlov,  je nyní nominována na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro.

 

Hrad Starý Světlov byl založen zřejmě v 1. polovině 14. století jako významné sídlo jedné z rodových větví Šternberků, v 15. století se stal důležitým vojenským a strategickým centrem, ale již od počátku 16. století pustnul. Do dnešního dne se z rozsáhlého hradu dochovaly impozantní terénní útvary a pozůstatky zděných konstrukcí, soustředěné v prostoru hradního jádra, podléhající poměrně rychlé zkáze. V roce 2012 byl proto na podnět starosty obce Podhradí u Luhačovic, Františka Koudelky, zpracován památkový záměr („Hrad Starý Světlov – zadání opravy kulturní památky“, Radim Vrla 2012), který byl později rozpracován do projektu, na jehož realizaci obec získala dotaci z Programu rozvoje venkova.

 

O vítězích jednotlivých kategorií v těchto dnech rozhoduje komise hodnotitelů sestavená z členů vědecké rady NPÚ, ICOMOS (International council on Monuments and Sites) a dalších spolupracujících institucí. Členové komise vypracují posudky na jednotlivé vítěze krajských kol a na společném zasedání za předsednictví generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové informace vyhodnotí a navrhnou vítěze.

 

„Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro je pro nás příležitostí podpořit vlastníky a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti,“ vysvětlila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.


Cenu v podobě diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, předá generální ředitelka NPÚ na slavnostním vyhlášení vítězů v září tohoto roku. Výherci jednotlivých kategorií navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

 

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je ve Zlínském  kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Kroměříži zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a vydává sborník Ingredere Hospes. Organizuje také cyklus přednášek o poznatcích vyplývajících z archeologických výzkumů a průzkumů památek.

Další informace najdete na www.npu.cz.

 

Zdroj: TZ NPÚ

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý