Textova verze

ikonka
Zpět do kuchyně

Datum: 10. 9. 2012, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Zpět do kuchyně
 
Řečeno dnešní češtinou, vařit je trendy. Plyne to z různých průzkumů, ale i z pohledu do televizních programů. Jací jsme kuchaři je obtížné obecně říct. Asi by musel někdo nezávisle projít republikou a ochutnávat dům od domu, neboť jak hodnotíme sami sebe, nemá valnou vypovídací hodnotu.

Když se na základě statistiky generalizuje jak Češi toto a Češi tamto, nic to nevypovídá o tom, jak si kdo konkrétně navařil.

Odborný názor na vaření si samozřejmě nárokují experti, šéfkuchaři. Od těch se ovšem pochvaly dočkáme stěží. Ve snaze udržet si živnost mají sklon dlouze líčit nástrahy, které číhají na amatéra. Cítíme, jak by nám nejraději řekli, že tak komplikovanou věc jako je oběd bychom skutečně měli svěřit odborníkovi.

Jenomže hlavní důvod, proč se vracíme do své kuchyně, tkví v tom, že co se nabízí k jídlu v restauracích, jídelnách a bufetech je drahé a většinou také nechutné. I u vaření platí staré anglické přísloví „Chceš-li, aby něco bylo uděláno dobře, udělej si to sám."

Jakmile se na vaření nedíváme jako na nezbytnost, ale stane se nám koníčkem, zálibou, můžeme vedle osvědčených receptů vzít zavděk i inspirací bez hranic dostupnou na internetu. Co uvařit, jak na to jít, jaké zvolit ingredience, může být rutinou i dobrodružstvím. Lze se držet tradice i svobodně experimentovat. Vaření je pak i příležitostí k příjemné konverzaci, jak nás to učí v televizi kuchtící celebrity.

Každý, kdo něco znamená v showbyznysu, umí poradit od plotny. Svět vůní a chutí je oázou ve společnosti, kde je člověk člověku vlkem, a kde se každý honí za penězi. Kuchyň je místem, kam nás nepronásleduje politika a nedostihne krize: Vaření si žádá celého člověka.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze