Růžek
ikonka
Povodeň 1997 – dvacet let poté

Datum: 9. 7. 2017, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... PMO ...

ilustracni obrazek

 

Povodeň 1997 – dvacet let poté

 

V průběhu dvaceti od průchodu nejničivější povodně na Moravě došlo na stovkách míst v územní působnosti Povodí Moravy, s.p. k výstavbě opatření, která mají za cíl ochránit životy a majetek občanů před ničivou silou povodní. A další opatření jsou připravována – jedna z nejzásadnějších stavebních akcí, výstavba II.B etapy protipovodňových opatření města Olomouce, bude například zahájena letos na podzim.

 

Katastrofální povodeň v červenci roku 1997 měla neočekávaně rychlý a dravý průběh s obrovskou ničivou sílou, kdy na horních tocích došlo k téměř totální devastaci koryt vodních toků. Voda dosahovala extrémní úrovně, plošný rozsah a hloubka rozlivů byly nad všechny dosavadní známé hodnoty. Povodeň, která s sebou valila katastrofálně velké množství splavenin, se svými parametry vymkla možnostem měření a monitorování.

•povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe

•povodeň byla způsobena zcela mimořádnými a intenzivními dešťovými srážkami

•denní intenzity dosahovaly hodnot až 230 mm (místy > 600 mm/ 5 dní)

•nejintenzivnější úhrny srážek byly naměřeny ve dnech 4. - 8. 7. 1997

•řeka Morava zaznamenala vzestup hladiny o 2 až 6 m

•zaplaveno bylo území o rozloze 12 500 km2

•šířka rozlivů dosahovala až 4 km

•dosažené kulminační průtoky měly charaktery až 800leté povodně (stanice Raškov na vodním toku Morava).

•povodeň si vyžádala 50 lidských obětí

•zničeno nebo poničeno bylo 29 000 domů

•jen v úseku mezi Kroměříží a Uherským Hradištěm sedimentovalo 350 – 400 tis. tun plavenin

•způsobené škody byly vyčísleny na 62,6 mld. Kč

 

Z téměř 4 tisíc kilometrů toků, které byly ve správě Povodí Moravy, byla červencovou povodní zasažena polovina – tedy 2 000 km toků. Povodeň se vyznačovala neskutečnou dravostí vody – energie proudění byla schopna transportovat i kameny s rozměry přes 1 m.

 

Vodní nádrže výrazně zmenšily maximální odtoky proti přítokům. Největší efekt prokázala VD Slezská Harta patřící do správy Povodí Odry (přítok 192 m3/s, odtok nepřekročil 12 m3/s) a VD Vír spadající do správy Povodí Moravy (přítok 167 m3/s, odtok nepřekročil 38 m3/s).

Druhá vlna povodní ustoupila až 28. července 1997.

 

Povodí horní Moravy a Bečvy

Povodňovými rozlivy bylo v Olomouckém kraji postiženo 110 obcí a měst, evakuace proběhla ve 38 obcích a evakuováno bylo 7 850 osob, při povodni zahynulo v oblasti Olomouckého kraje 24 osob. Rozlivy zasáhly plochu 434 km2 a průměrná hloubka rozlivů dosahovala 2,5 - 3,0 m. Byly dosaženy průtoky přesahující výrazně hodnoty stoleté vody.

 

Odstraňování povodňových škod

Hned po povodních (v letech 1997 až 2004) zajišťovalo Povodí Moravy, s.p. nápravu povodňových škod na vodních tocích a dalším vodohospodářském majetku s celkovými rozpočtovými náklady 2,5 miliardy Kč. Na území Olomouckého kraje bylo realizováno celkem 152 akcí s náklady 1,051 miliardy Kč, což představovalo 43% z celkových povodňových škod. V Olomouckém kraji byly tyto škody odstraňovány v rámci cca 160 akcí.

 

Výstavba protipovodňových opatření (PPO)

Od povodní z roku 1997 bylo již realizováno přes 20 významných a rozsáhlých protipovodňových opatření a desítky drobných úprav a staveb. Mezi nejvýznamnější a největší patří realizace I. a II.A etapy ochrany Olomouce. Dále jsou to realizovaná opatření v horní části Moravy od Hanušovic přes Bohutín, Chromeč, Postřelmov, Sudkov, Lesnici, Leštinu až po Moravičany a Mitrovice, které se osvědčily a ukázaly svůj význam při povodni 2010.

V současnosti probíhá výběrové řízení na zhotovitele jedné z nejzásadnějších stavebních akcí – výstavby II. B etapy PPO města Olomouc. „Pokud se vše odehraje bez komplikací, mohla by realizace protipovodňových opatření začít letos na podzim a na kácení bychom navázali přípravnými pracemi jako je například vybudování lávky pro pěší vedle mostu Komenského,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy, s.p. MVDr. Václav Gargulák. Chystaná II. B etapa se týká úseku v centru Olomouce mezi křižovatkou u Bristolu a areálem univerzitních kolejí. Práce budou rozděleny do čtyř fází a potrvají 53 měsíců. Investorem akce je státní podnik Povodí Moravy, statutární město Olomouc se podílí formou souvisejících investic.

 

Povodí střední Moravy

Povodňovými rozlivy bylo zasaženo celkem 92 obcí, z toho více než 30 v okresech Kroměříž a Uherské Hradiště. Evakuováno bylo 34 tisíc obyvatel, nejvíce (20 tisíc) v okrese Uherské Hradiště a 10,5 tisíce v okrese Hodonín. Maximální průtoky jsou odhadovány na 500 m3/s v Kroměříži a 600 m3/s v Uherském Hradišti a Hodoníně.

 

Odstraňování povodňových škod

Po povodni bylo realizováno více než 165 akcí v celkové částce přesahující 350 mil. Kč. K nejvýznamnějším akcím patří rekonstrukce hrází v Záhlinicích, Kvasicích, Napajedlech, v Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou až po Vnorovy, rekonstrukce Nesytské a Očovské hráze u Hodonína. U řady hrází se prováděly těsnící stěny v těch místech, kde došlo k jejich protržení (Uherské Hradiště, Nedakonice).

 

Výstavba protipovodňových opatření (PPO)

Realizováno bylo např. protipovodňové opatření Otrokovice – levobřežní hráz, která zajišťuje ochranu města před vybřežením vod. Podobně významnou stavbou byla v letech 1999 – 2001 rekonstrukce jezu ve Veselí nad Moravou. Nejvýznamnější protipovodňová opatření byla realizována na Litavě v městě Slavkov u Brna a v Napajedlech. Ve Slavkově proběhla první etapa v r. 2007 pod názvem „Litava Slavkov u Brna, zvýšení kapacity koryta“. Tato stavba zajistila městu ochranu před povodněmi z Litavy. Na tuto akci navázala stavba „Město Slavkov u Brna, povodňová ochrana města“. Protipovodňová ochrana Napajedel byla také realizována v několika etapách. První dvě etapy zahrnující levý břeh byly dokončeny již v roce 2004. Další etapa, řešící pravý břeh, byla dokončena v roce 2011. Jenom ta stála 20 mil. Kč. Dokončeno je také protipovodňové opatření Uherské Hradiště I. etapa.

 

Povodí Dyje

Rok 1997 nebyl v působnosti závodu Dyje tak katastrofický, jako na řece Moravě, o to horší byly povodně v roce 2002 a 2006, kdy rozsah povodňových škod byl skutečně ničivý a v desítkách měřících profilů byly zaznamenány vesměs III. stupně povodňové aktivity.

 

Rekapitulace staveb protipovodňové ochrany

Povodně v roce 1997 představují důležitý mezník a odstartovaly výstavbu řady protipovodňových opatření. Další opatření vznikla v důsledku zkušeností s povodněmi v letech 2006 a 2010.

Bezprostředně po ničivé povodni v červenci roku 1997 byla spolu s odstraňováním povodňových škod zahájena také příprava a realizace nových protipovodňových opatření. V roce 1998 zpracovalo Povodí Moravy ve spolupráci se společností Aquatis, a.s. „Generel protipovodňových opatření v povodí Moravy“, což je soubor navržených vodních nádrží, poldrů, řízených rozlivů, ochranných hrází, zkapacitnění toků aj. Realizací navržených protipovodňových opatření by se docílilo ochrany sídel před povodní charakteru a velikosti povodně z července roku 1997. Z tohoto generelu se vycházelo při přípravě jednotlivých akcí.

V období od roku 1999 do roku 2001 bylo zrealizováno celkem 14 protipovodňových opatření, zpracováno 6 studií odtokových poměrů a 2 studie stanovení zátopových území. Celkové vynaložené náklady byly 184 mil. Kč. Nejvýznamnější akcí bylo zkapacitnění toku Moravy v Hanušovicích, ochranné hráze u Rudy nad Moravou, rekonstrukce jezu na řece Jihlavě v Třebíči, rekonstrukce jezu na Dřevnici v Přílukách, ochranné hráze Očovská a Nesytská u Moravy pod Hodonínem.

Také některé investiční akce z programu „Odstraňování následku povodně 1997“, především rekonstrukce ochranných hrází, rekonstrukce pevných jezů na pohyblivé a zkapacitňování toků měly protipovodňový charakter.

 

Zdroj: pmo.cz

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý