Růžek
ikonka
Zlínský kraj ocenil mistry tradiční rukodělné výroby

Datum: 12. 10. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Zlínský kraj ocenil mistry tradiční rukodělné výroby

 

Slavnostní předání krajského titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“ se uskutečnilo 6. října v Hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Stalo se tak za účasti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, krajského radního pro kulturu Ladislava Kryštofa, radního Petra Navrátila a dalších zástupců kraje, města Uherského Hradiště, osobností kulturního a společenského života regionu a samozřejmě letošních nominovaných. Mistři tradiční rukodělné výroby jsou ve Zlínském kraji oceňováni od roku 2012, v každém roce je titul udělen třem laureátům.

„Zlínský kraj přistoupil k tomuto oceňování s vědomím nutnosti podpořit uchování a další rozvoj tradiční rukodělné výroby, která dala vzniknout tisícům artefaktů, jež se staly součástí národního kulturního dědictví. Současně tato iniciativa kraje vychází ze státní koncepce účinné péče o tradiční lidovou kulturu v České republice i v souladu s výzvou UNESCO. Cílem je vyjádřit veřejné uznání a podporu těm, kdo se snaží udržet dovednosti našich předků a předat je dalším generacím,“ připomenul smysl ocenění radní Ladislav Kryštof.

V letošním roce byli na základě nominací doručených do Slováckého muzea v Uherském Hradišti (tedy do krajské příspěvkové organizace, která vykonává funkci Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje) doručeny návrhy na ocenění šesti jednotlivců, mezi nimiž figuruje: Antonín Hájek z Uherského Hradiště, zabývající se prací se dřevem; Lenka Macešková z Nového Hrozenkova, která se věnuje textilním technikám; Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouk, řezbář; Petra Pilná ze Vsetína, která ovládá textilní techniky; Petr Řehák z Karolinky, výrobce ručně štípaného a strouhaného šindele a rustikálních výrobků a konečně Marie Sekaninová z Topolné, která obdivuhodně zvládá výrobu drobných zvykoslovných předmětů, zejména vyškrabovaných kraslic.

Odborná komise pro tradiční lidovou kulturu všechny tyto nominace detailně vyhodnotila a na základě jejího doporučení schválila Rada Zlínského kraje udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje za rok 2015 třem lauerátům, kteří nyní mají právo užívat na svých výrobcích a propagačních materiálech označení „Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“. Jsou jimi:
Antonín Hájek z Uherského Hradiště, Lenka Macešková z Nového Hrozenkova a Marie Sekaninová z Topolné.

Antonín Hájek, který byl nominován v oboru „práce se dřevem – soustružení, zdobení cínem, intarzie“, od dětství získával vztah k rukodělné činnosti díky rodinnému prostředí. Každoročně ho můžeme vidět na jarmarcích na Slovácku, na Slovensku i v Rakousku.

Lenka Macešková byla nominována v oboru „textilní techniky – síťování (necování) – síťovaný čepec a krojové součásti valašského kroje, hotovené touto technologií“. O výrobu valašského síťovaného čepce se začala zajímat z potřeby obnovit tuto součást valašského lidového kroje. O její tvorbu je stále větší zájem. Zúčastnila se řady programů, dílen, seminářů a své dovednosti ochotně a ráda předvádí každému zájemci o tuto ne příliš známou textilní techniku.

Marie Sekaninová byla nominována v oboru „drobné zvykoslovné předměty – vyškrabované kraslice“. Pravidelně se účastní velikonočních doprovodných programů Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kde v minulosti také vedla kurz zdobení kraslic. Své umění předvádí i na různých výstavách a veletrzích.

 

Nositelé titulu od roku 2012 do současnosti:

2012: Jiří Machaníček, Ivan Šulák, František Zuska

2013: Ludmila Kalivodová, Božena Vráželová, Stanislava Žabková

2014: Marie Skrežinová, Josef Fryzelka, Antonín Moštěk

2015: Lenka Macešková, Marie Sekaninová, Antonín Hájek

 

Zdroj: TZ Krajský úřad Zlínského kraje Helena Mráčková

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý