Verze pro PDA

ikonka
Radní Taťána Valentová Nersesjan nesouhlasí s kritikou novely

Datum: 19. 1. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..zákona o sociálně právní ochraně dětí..

ilustracni obrazek

Radní Taťána Valentová Nersesjan nesouhlasí s kritikou novely zákona o sociálně právní ochraně dětí

 

ZLÍN – Vůči kritice novely zákona o sociálně právní ochraně dětí, která se nyní objevuje v tisku, se ohradila radní Zlínského kraje pro oblast sociálních věcí Taťána Valentová Nersesjan. Vadí jí názory, které zpochybňují profesionální pěstounství.

 

Právě před rokem vstoupila v platnost novela zákona o sociálně právní ochraně dětí a v médiích se objevují informace, že profesionálních pěstounů je nedostatek, proto Ministerstvo práce a sociálních věcí musí organizovat nábor vhodných kandidátů.

 

„Je pravdou, že ministerstvo momentálně ve Zlínském kraji rozjíždí nábor, který mohl být s námi předem více konzultován, aby se v něm přesněji odrážely konkrétní potřeby našeho regionu.  Pěstouni nám chybí, ale jen pro určité skupiny dětí: například pro děti se zdravotním postižením, s poruchami chování, dále pro vícečetné sourozenecké páry nebo pro děti jiných etnik a národností,“ uvedla radní Valentová Nersesjan. V přepočtu na počet obyvatel je podle ní Zlínský kraj nejúspěšnější z hlediska počtu tzv. pěstounů na přechodnou dobu neboli profesionálních pěstounů.

 

„Je nutné si uvědomit, že novela zákona je v platnosti teprve jeden rok a příprava na dosažení institutu pěstouna trvá minimálně jeden rok. Zatím je tedy předčasné vyvozovat jakékoliv závěry, zpochybňující pěstounskou péči,“ domnívá se radní Valentová Nersesjan.

 

Rovněž se ohrazuje vůči argumentům, že děti nutně potřebují ústav se zajištěnými týmy odborníků, kteří jsou údajně lépe schopni postarat se o děti například s epilepsií. „Běžné rodiny musí také často zvládat péči o děti s nejrůznějšími nemocemi a hendikepy a dokáží si poradit,“ tvrdí Taťána Valentová Nersesjan.

 

Nesouhlasí ani s názorem, že v ústavech je úroveň péče mnohem lépe kontrolovatelná, než v rodinách. „Domnívám se, že kontrola pěstounů je dostatečná. K pochybení může dojít stejně tak v ústavech, jako v náhradní rodinné péči. Stejně tak nemohu uznat argumenty, že pěstouni jsou motivováni penězi, vždyť i pracovníci ústavů jsou odměňováni platem,“ říká krajská radní.

 

Jako nejpádnější hledisko však uvádí citové důvody: „Každému dítěti mnohem víc prospěje přirozená atmosféra rodiny, kde se prožívají kladné i záporné emoce, než deprivace z nepřirozeného ústavního prostředí, prosto si myslím, že pěstounství bychom celospolečensky měli chtít podporovat a nehledat na něm účelově jen problémy,“ vyjádřila se Taťána Valentová Nersesjan.        

 

Ve Zlínském kraji je v pěstounské péči umístěno 600 dětí a to v celkem 416 rodinách, z toho 13 rodin poskytuje tzv. dočasnou péči neboli profesionální pěstounskou péči a 50 rodin je přihlášeno v pořadníku.

 

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

 

Sýkorová Dvorníková Gabriela            

tisková mluvčí                                                 

Krajský úřad Zlínského kraje    

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze