Verze pro PDA

ikonka
Hrozba domácího násilí

Datum: 17. 2. 2011, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..odborníci i občané se dozví více..

ilustracni obrazek

Odborníci i občané se dozví více o hrozbě domácího násilí

ZLÍN – Informovat širokou, a to odbornou i laickou, veřejnost o problematice domácího násilí prostřednictvím konferencí, seminářů, mediální a letákové kampaně si klade za cíl projekt, který v tomto týdnu schválila Rada Zlínského kraje. Projekt Zlínského kraje pod názvem "Nepřehlížejme domácí násilí" připravilo oddělení neziskového sektoru Odboru Kancelář hejtmana v souladu s Akčním plánem krajské Koncepce prevence kriminality ve Zlínském kraji 2009-2011 a vyhlášeným Krajským programem prevence kriminality 2011 Ministerstvem vnitra ČR.

„Téma jsme vybrali společně s Intervenčním centrem Zlínského kraje a Krajským ředitelstvím policie Zlínského kraje z návrhů oddělení neziskového sektoru,“ upřesnila krajská radní pro oblast sociálních věcí Taťána Nersesjan. Úkolem projektu je zvýšení povědomí široké veřejnosti o problematice domácího násilí a o možnostech a způsobech pomoci a podpory obětem domácího násilí.

„Zároveň chceme tyto oběti prostřednictvím aktivit krajského projektu motivovat k aktivní spolupráci řešit vzniklý osobní problém cestou spolupráce s kompetentními institucemi, přičemž projekt současně neopomíjí důležitost práce s násilnými osobami v rámci zejména probace a mediace,“ vysvětlila radní Nersesjan.

Dle statistik Zlínský kraj nepatří ke krajům, kde tato problematika vykazuje nadprůměrně vysoké počty šetřených případů domácího násilí. V posledních třech letech bylo na základě oznámených a Policií ČR šetřených případů v souvislosti s domácím násilím vykázáno mezi 5 až 7 procenty násilných osob, přičemž celkový počet řešených případů domácího násilí se pohybuje řádově ve stovkách ročně. Z informací Krajského ředitelství Policie ČR Zlínského kraje je však patrné, že v případě Zlínského kraje je tento jev doprovázen vysokou latencí a zároveň brutalitou ze strany násilných osob vůči ohroženým osobám.

„Řada případů domácího násilí, které se odehrávají v malých obcích, v relativně úzké komunitě lidí, není z různých důvodů dlouhodobě řešena a dochází tím k prohlubování problému. Svou roli může hrát v těchto případech stud ze zveřejnění, ekonomická závislost ohrožené osoby či přítomnost dětí v rodině. V menších městech a obcích je situace navíc komplikovaná z důvodu menších možností vyhledat odbornou pomoc a především nízké informovanosti o odborné pomoci,“ přiblížila radní.

Cílovou skupinou projektu je tedy jak odborná veřejnost, tedy například pracovníci Policie ČR a obecních policií, koordinátoři prevence kriminality na obcích, sociální pracovníci, školní psychologové, lékaři či duchovní, tak i laická veřejnost.

„Ke zvýšení povědomí uvedené cílové skupiny o problematice domácího násilí dojde prostřednictvím pořádání konferencí a odborných seminářů, ty jsou určeny pro odbornou veřejnost, dále také informováním prostřednictvím plakátů, letáků a rovněž prostřednictvím zveřejňování informací v médiích či na internetu, což je zase určeno laické veřejnosti,“ vyjmenovala Nersesjan. Na realizaci projektu se budou podílet Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Zlín, příspěvková organizace, Intervenční centrum, Policie ČR - Krajské ředitelství policie Zlínského kraje a Probační a mediační služba ČR, středisko Zlín.

Sýkorová Dvorníková Gabriela

tisková mluvčí

Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze