Růžek
ikonka
Obláti v Kroměříži opouštějí farnost

Datum: 24. 6. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

.. po 19 letech ..

ilustracni obrazek

Obláti v Kroměříži opouštějí po 19 letech farnost

 

Již 19 let v římskokatolické farnosti Panny Marie působí kongregace oblátů. Nyní se toto katolické misijní řeholní společenství chystá k odchodu z Kroměříže.

 

 

Je známo, že většina diecézí se potýká s nedostatkem farářů. Obláti po 19 let personálně zajišťovali kroměřížskou farnost P. Marie. Nyní je nahradí diecézní farář jmenovaný arcibiskupem.

 

Proč vlastně přišli obláti do Kroměříže?

Bylo to díky P. Zdeňku Čížkovskému, který se po svém útěku před komunismem dostal do Afriky, kde vstoupil do kongregace OMI (Oblátů Marie Immaculaty) a obětavě celá desetiletí působil v misii. Roku 1990 opustil svoji africkou farnost a vrátil se do vlasti. Protože kongregace OMI je zasvěcena Panně Marii, měl zájem působit ve farnosti Panny Marie. Byly mu nabídnuty farnosti v Českých Budějovicích a v Kroměříži. Vybral si Kroměříž. Postavil farnost „na nohy“ a obláti v Kroměříži zůstali i po jeho odchodu.

 

V současné době jsou v Kroměříži tři obláti. Farář Mgr. Marek Adamczuk a kaplani ThLic. Piotr Koloch a Mgr. Vlastimil Kadlec. Dva Poláci a jeden Čech. „Otec Piotr se vrací do své mateřské provincie v Polsku, já s otcem Vlastimilem odcházíme do naší misie v Klokotech u Tábora. Být misionářem není jen odjet do daleké země, ale i tam, kde nás nejvíc potřebuje církev. V Čechách nás potřebuje víc než na Moravě. V Kroměříži jsou každý den minimálně čtyři mše svaté, v Čechách je mnoho farností opuštěných. Situace po revoluci v této farnosti vypadala jinak. Spolupracujeme s arcibiskupstvím a když cítíme, že je vše zorganizované a opravené, je čas farnost předat a odjet na další misii,“ říká otec Marek perfektní češtinou. V Kroměříži je od roku 2002, předtím působil čtyři roky v Českých Velenicích.

 

Kroměřížská farnost vedená obláty mimo jiné úzce spolupracuje s místním Azylovým domem pro muže a adoptovala 30 dětí z Haiti. Ještě před ničivým zemětřesením, které zasáhlo Haiti. „Po zemětřesení naše farnost vybrala během jediného týdne přes 400 tisíc korun. Nejkrásnější na této farnosti je, že farníci mají silné misijní cítění. Jedenkrát za měsíc je zde misijní mše svatá. Výtěžek bývá sedm až osm tisíc a je věnován haitské partnerské farnosti. Stejně jako výtěžky z misijních jarmarků nebo dražeb,“ vysvětluje otec Marek a prozrazuje, že například v nedávné dražbě byl vydražen jeho klobouk za 10 000 Kč.

 

„Naši farníci mohou být na sebe pyšní. Jejich misijní povědomí je silné. Cítím se tu jako doma. Vaše město je krásné a odcházím těžko,“ posmutní otec Marek, který do kláštera k oblátům vstoupil ve svých 16 letech. Uvedl, že v jejich polské provincii jsou čtyři stovky oblátů a v celé ČR je jich pouze šest. A z toho je většina z Polska. Srovnává i postavení kněze v obou zemích. Tvrdí, že v Polsku je kněz někdo a tady je kněz nikdo. A také, že je zde mnohem větší náboženská lhostejnost. Proto mnoho z polských kněží, kteří přišli sloužit do farností v Čechách a na Moravě, se raději vrací domů. Tady se cítí nepochopeni. A osamoceni. „My máme výhodu, že žijeme v misijních komunitách. Jsme proto odolnější,“ říká nyní již opět s úsměvem otec Marek, který odchází do misie v Čechách. Možná, že i tam bude vydávat farní zpravodaj. V tom je vlastně také profesionál. Kromě teologie a politologie totiž studoval i žurnalistiku v Katovicích a komunikační prostředky v Lyonu. Před léty pracoval i v redakci misijního časopisu oblátů.

 

 

zdroj: INFOnoviny; PhDr. Jana Janoušková

 

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý