Růžek
ikonka
Litovelské Pomoraví

Litovelské Pomoraví

Litovelské Pomoraví je oblast na severu střední Moravy mezi městy Olomouc a Mohelnice o rozloze 96 km2. Vyhlášeno bylo roku 1990 z důvodu ochrany lesů. Má statut chráněné krajinné oblasti. Rovněž je chráněno jako ptačí oblast. V okolí přirozeně meandrující řeky Moravy jsou zde zachovalé lužní lesy.

Zvitšit Zvětšit fotografii

 

Mladeč, Nové Mlýny - Panovnický rod Lichtenštejnů a jejich vášeň pro lovecké hony stály za vznikem četných romantických staveb. Lichtenštejnové pobývali také v severní části Litovelského Pomoraví, v okolí Nových Zámků.

A tak si vyznavači cykloturistiky mohou vyjet na prohlídku malebného Chrámu přátelství (Templu), patnáctimetrového kamenného obelisku nebo původního loveckého zámečku Nové Zámky. Pokud k tomu zahnou směrem k Třesínu, uvidí ze země prýštit Řimické vyvěračky. Skupina čtyř krasových pramenů tu končí svou temnou cestu podzemím.

Areál Nových Zámků kdysi býval součástí úsovského panství Lichtenštejnů. V letech 1813-1820 nechal kníže Jan Josef přestavět původní lovecký zámeček na palác Nové Zámky. Honosný vzhled mu zůstal dodnes. Dovnitř vás ale nepustí. Sídlí tu ústav sociální péče. Jen asi dva kilometry od Nových Zámků se do výšky 15 metrů tyčí kamenný obelisk. Legenda vypráví, že jej nechal kníže postavit, aby své poddané zachránil před hladem a bídou. Stavbou komínu jim dal práci. A za každý kamenný kvádr potom i bochník chleba.

U řeky Moravy na skalním ostrohu stojí Chrám přátelství - Templ. Svírá ho hustý les, Morava pod ním zlověstně hučí a míří ke splavu, u něhož s oblibou táboří vodáci. Stezka vinoucí se dál za Templem ústí u Rybařské bašty v Nových Mlýnech. Labužníci tuto zastávku s rybářskými specialitami určitě neminou.

Jen kousek odsud se nachází vrch Třesín, na jehož severním úpatí vyvěrají čtyři krasové prameny. Odedávna se jim říká Řimické vyvěračky. Voda, která slabým praménkem vytéká z podzemí, pochází z ponorných potoků Javoříčky a Špraňku. Pramenů tu kdysi bývalo nespočet, což bylo evropským unikátem.

Dnes je to ale jinak. Příroda musela ustoupit civilizaci, a tak jedinečné spojení říční nivy a vápencového území přeťala dálnice, a většina pramenů vyschla. Čtyři Řimické vyvěračky ale zůstaly. Díky stálým podmínkám krasových vývěrů a jejich čistotě tu žijí vzácní živočichové, jako například ploštěnka potoční.

 

Kudy na kole

Trasy naučných stezek Nové Zámky, 8 km Litovel, přirozený tok řeky, květena lužních lesů (4 km od Litovle), areál Nové Zámky (5 km), romantické stavby Chrám přátelství, Obelisk (7 km), Nové Mlýny, Rybářská bašta (8 km) Třesín, 7 km Mladeč - Mladečské jeskyně (0,5 km), Plavatisko a vrch Třesín (2 km), Mohelnická brázda, Třesínský práh, Řimické vyvěračky (6 km), areál Lichtenštejnů (7 km)

reklamní pruh

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý