Růžek
ikonka
Zámecká galerie

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představující návštěvníkům špičková díla evropského malířství.

Adresa - ukázat na mapě

Sněmovní náměstí, Tel/Fax:

Zvitšit Zvětšit fotografii
Sbírku založil po svém nástupu do úřadu olomoucký biskup Karel II. Lichtenstein zároveň s opravou zámku zničeného vpádem švédských vojsk během třicetileté války. Za základ vzal staré zámecké fondy, které doplnil nákupem jednotlivých děl i celých kolekcí. Zaměstnával řadu malířů, kopistů. Mimo jiné také získal za 30 000 zlatých cennou kolekci 228 obrazů a grafiky německých, italských, holandských a vlámských malířů od bratří Imstenraedových z Kolína nad Rýnem. Byli to synovci sběratele umění Jabacha, jehož sbírka se stala základem obrazové galerie pařížského Louvru. Nejznámějším a nejcennějším dílem Lichtensteinovy sbírky je bezesporu obraz benátského mistra Tiziana Vecellia, zv. Tizian, (1488-1576) s názvem Apollo a Marsyas. Umělec zde ztvárnil antický mýtus o hudebním souboji satyra Marsya a boha Apollona. Jedna z postav na plátně, král Midas, který měl o vítězi rozhodnout, nese Tizianovu podobu.Obraz vzbudil velkou pozornost na světových výstavách v Londýně, Benátkách, Washingtonu a Paříži. Za prvního olomouckého arcibiskupa hraběte Colloredo-Waldsee byly na konci 18.století při úpravách interiéru Trůnního sálu a Malé jídelny obrazy fixovány na stěny dřevěnými lištami a současně upraveny v duchu dob seříznutím nebo doplněním do potřebných formátů, tzv. paneláží. Arcibiskup Kohn nechal na konci 19. stol. sbírku postupně restaurovat vídeňskými odborníky a v roce 1899 ji zpřístupnil veřejnosti jako obrazovou galerii. Ta byla v průběhu doby několikrát upravována, poslední reinstalace a nové architektonické řešení sálů pochází z 90. let 20.stol. Mezi cenné exponáty patří, kromě již zmíněného obrazu Apollo a Marsyas, díla Lucase Cranacha st. Stětí sv. Jana Křtitele a Stětí sv. Kateřiny (asi 1515), Latona a sedláci Annibale Carracciho (kolem 1588). Nizozemské malířství 16. a 17. stol. je zastoupeno např. Janem Brueghelem a jeho Selskou rvačkou (kolem 1610) nebo dílem Anglický král Karel I. a jeho manželka Henrietta Marie (mezi lety 1632-1634). Anthonise van Dycka. Paolo Caliari, zv. Veronese, je utorem obrazu Jedenáct apoštolů (kolem 1575), Hans von Aachen díla Dva smějící se hoši (před 1574). Hodnotný je bezesporu i soubor 62 portrétů olomouckých biskupů. V zámeckých sbírkách je také uložena bohatá kolekce kreseb a grafických listů, která se řadí k nejhodnotnějím uměleckým sbírkám u nás.
reklamní pruh

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Vegetariánská restaurace

Restaurace se nachází v samém centru historické Kroměříže, jen několik kroků od vcho...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý