Růžek
ikonka
Radnice upozorňuje na rizika spojená s neregistrovanými poskytovateli sociálních služeb

Datum: 8. 7. 2024, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Radnice upozorňuje na rizika spojená s neregistrovanými poskytovateli sociálních služeb

 

Městský úřad Kroměříž upozorňuje občany na potenciální rizika spojená s využíváním služeb neregistrovaných poskytovatelů sociálních služeb, zejména těch poskytovaných v domácím prostředí klientů, které mají například charakter pečovatelské služby. „Případní zájemci o využití těchto služeb by se měli zajímat o fakt, zda příslušná služba je registrovaná a její pracovníci tedy mají oprávnění k jejímu poskytování. Registraci provádí krajské úřady, v případě kroměřížského regionu pak Krajský úřad Zlínského kraje,“ řekl místostarosta Pavel Motyčka.

 

V poslední době se objevují nabídky od poskytovatelů péče, kteří inzerují své služby bez příslušné registrace a dohledu úřadů. Tito neoficiální poskytovatelé mohou na první pohled působit profesionálně a důvěryhodně, avšak jejich služby nemusí splňovat potřebné standardy kvality tedy i bezpečnosti. „Kontroly registrovaných poskytovatelů zahrnují například inspekce kvality ze strany příslušných úřadů, hodnocení kvalifikace personálu, dodržování různých norem a zajištění adekvátních pracovních postupů či trestní bezúhonnost pracovníků. Standardy kvality zahrnují nejen odbornou způsobilost a zkušenosti pečovatelů, ale také schopnost poskytovat péči přizpůsobenou individuálním potřebám klientů, udržování důvěrnosti a etického přístupu a zajištění kontinuity a péče. Bez těchto kontrol a záruk může být péče poskytovaná neregistrovanými subjekty nedostatečná a potencionálně nebezpečná,“ upřesnil Radovan Klabal, vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví kroměřížské radnice.

 

Využívání služeb neregistrovaných subjektů s sebou přináší pro klienty potenciální rizika. Jejich pracovníci nemusí mít odborné vzdělání ani zkušenosti, což může vést k nesprávné nebo nedostatečné péči. Existuje také riziko finančních podvodů, kdy jsou klienti žádáni o vysoké zálohy nebo neúměrné úhrady za služby, které nejsou adekvátně poskytovány. Nejistá je také kvalita péče. Bez již zmíněné registrace služby a pravidelné kontroly ze strany příslušných úřadů není možné garantovat kvalitu a bezpečnost poskytovaných služeb. To může mít vážné dopady na zdraví a bezpečí seniorů a dalších zranitelných skupin obyvatel. V případě problémů s neregistrovaným poskytovatelem služeb je obtížné domáhat se svých práv, protože tito poskytovatelé často nesplňují zákonné požadavky a nepodléhají žádným inspekcím kvality sociální služby.

 

„Městský úřad Kroměříž proto důrazně doporučuje občanům, aby se před využitím jakýchkoliv služeb, jako je třeba pečovatelská služba, ujistili, že poskytovatel je řádně registrován podle zákona o sociálních službách. Registrovaní poskytovatelé musí splňovat přísné standardy kvality a jsou pravidelně kontrolováni, což zajišťuje bezpečnost a kvalitu poskytovaných služeb,“ doplnil Klabal. Například registrovanou pečovatelskou službu zajišťuje v Kroměříži Charita Kroměříž či Sociální služby města Kroměříže, p. o. Pro více informací nebo pro ověření registrace poskytovatele sociálních služeb se mohou zájemci obrátit na odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Kroměříž na telefonním čísle 573 321 424, 573 321 346 nebo na e-mailu: iva.kanova@mestokm.cz a marketa.latalova@mestokm.cz.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Šárka Kučerová

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý