Růžek
ikonka
Když blízcí chybějí

Datum: 22. 2. 2021, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

Telemedicína pomáhá ve FN Olomouc zprostředkovat kontakt pacientů s příbuznými.

ilustracni obrazek

 

 

Když blízcí chybějí

Telemedicína pomáhá ve FN Olomouc zprostředkovat kontakt pacientů s příbuznými.

 

Paní Věra Štěpaníková musela být na začátku roku hospitalizována na covidovém oddělení JIP I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a zpřísněným epidemiologickým opatřením včetně zákazu návštěv se tak nemohla stýkat se svou dcerou, ani osobně vídat svou vnučku, která navíc žije v Anglii a čeká miminko. Pomocí moderní technologie poskytnuté pracovníky Národního telemedicínského centra (NTMC) při FN Olomouc se však celá rodina mohla „potkávat“ a povídat si prostřednictvím tabletu.

 

S nápadem zprostředkovat pacientům hospitalizovaným ve vážném stavu s onemocněním COVID-19 kontakt s jejich blízkými pomocí audiovizuální techniky přišla koordinátorka klinických hodnocení Oddělení vědy a výzkumu Fakultní nemocnice Olomouc Ing. Eva Součková. „Mému manželovi zemřela na covidovém oddělení v Šumperku babička a vzhledem k aktuální situaci jsme se s ní nemohli ani rozloučit. To mě přivedlo k této myšlence, kterou jsem přednesla panu profesoru Martinu Hutyrovi, jenž je na I. interní klinice vedoucím lékařem oddělení JIP pro pacienty s COVID-19. Pan profesor rád souhlasil, takže jsem od listopadu loňského roku začala na toto oddělení docházet a nejprve telefonicky propojovat hospitalizované pacienty s jejich příbuznými,“ popisuje Eva Součková.

 

A protože při I. interní klinice - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc působí Národní telemedicínské centrum, nezůstalo dlouho jen u prostého audiokontaktu přes mobilní telefon. „Využili jsme aplikaci, kterou již s úspěchem používáme pro vzdálený kontakt mezi pacientem a ošetřujícím lékařem a přes tablet tak nyní mohou pacienti se svými nejbližšími komunikovat i obrazem. Výhodou proti běžně rozšířeným konferenčním aplikacím je mimo jiné to, že se k videokonferenci může zároveň propojit i více lidí z různých míst. Technická stránka řešení je ale zcela marginální oproti osobní iniciativě Evy Součkové, která má srdce na správném místě a za jejíž lidské nasazení, pomoc všem okolo a nezdolný optimismus jsme všichni moc vděční,“ zdůrazňuje projektový pracovník NTMC Mgr. Michal Štýbnar s tím, že stejnou technologii využívá pro tytéž účely také Oddělení geriatrie a velmi úspěšně také ambulance srdečního selhání na I. interní klinice - kardiologické FN Olomouc.

 

Pomocí tabletu a aplikace se může na dálku se svou dcerou a vnučkou vídat i Věra Štěpaníková z Přáslavic. „Je to opravdu skvělé, pomáhá mi to i v mém boji s nemocí. Vnučka má v Londýně každým dnem rodit, takže se těším na pravnučku a jsem ráda, že s nimi mohu aspoň takto být,“ pochvalovala si při své hospitalizaci paní Štěpaníková.

 

Za tři měsíce, během nichž Ing. Součková navštěvuje formou dobrovolné pomoci vždy od 13 do 15 hodin oddělení JIP I. interní kliniky, zde vzdáleně propojila více než čtyři desítky rodin, které by vzhledem k nařízenému plošnému zákazu návštěv neměly šanci se v průběhu hospitalizace potkat. „Denně navštívím přibližně deset pacientů. Možnost vzdáleného připojení rádi využívají všichni oslovení. Někdy takto rodina na dálku komunikuje i se svým blízkým  v umělém spánku, na nějž mluví přes telefon nebo tablet. Jindy mohou pacienti díky svému lepšímu zdravotnímu stavu volat příbuzným sami. Také oni však ocení přímý sociální kontakt, nosím jim třeba noviny nebo chlebíčky,“ usmívá se Eva Součková.

 

Zdroj: TZ, Mgr. Adam Fritscher, tiskový mluvčí, Fakultní nemocnice Olomouc

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý