Růžek
ikonka
Situace v nemocnicích Zlínského kraje se postupně zklidňuje

Datum: 20. 11. 2020, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... ty větší začínají rušit některá covidová lůžka.

ilustracni obrazek

 

Situace v nemocnicích Zlínského kraje se postupně zklidňuje, ty větší začínají rušit některá covidová lůžka

 

Počty pacientů hospitalizovaných s koronavirem ve čtyřech nemocnicích založených Zlínským krajem postupně klesají, ve srovnání s kritickou situací před dvěma týdny je jich nyní téměř o 200 méně. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Uherskohradišťská nemocnice tak mohou začít uvažovat o rušení některých covidových stanic a jejich návratu k necovidové péči, menší nemocnice ve Vsetíně a Kroměříži si zatím všechna lůžka vyčleněná pro covidovou péči musí ponechat. V posledních dnech ubylo také nemocných zdravotníků, nemocnice tak plánují návrat k některým drobnějším operačním výkonům, které musely v souvislosti s pandemií koronaviru odložit.

 

 

„V posledních deseti dnech počet covid pozitivních pacientů na našich lůžkách setrvale klesá, dnes jsme se poprvé po měsíci dostali pod hranici tří set pacientů hospitalizovaných s koronavirem. Na vrcholu jsme byli zhruba před dvěma týdny, kdy jsme se blížili číslu pět set covidových pacientů a byli jsme na hranici našich kapacit. Jsem rád, že jsme tuto situaci ustáli a doufám, že i nadále budou počty klesat ve všech našich nemocnicích,“ uvedl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

 

Zlínská nemocnice začala v těchto dnech rušit některé covidové stanice a vracet je zpět do režimu neinfekčních pracovišť. Opatření se týká lůžkové části urologie a jedné lůžkové stanice geriatrie. Z celkem osmi covidových stanic se standardními lůžky vybavenými kyslíkem se zpět transformují dvě, v nemocnici tak ubyde 66 covidových lůžek. „Stále nám k dnešku zůstane skoro padesát volných standardních covidových lůžek a přes stovku obsazených. Vedle šesti standardních covidových stanic nadále zachováváme i tři stanice s covidovými lůžky intenzivní péče, kde máme nyní sedmnáct pacientů a patnáct z nich na umělé plicní ventilaci,“ vypočítal ředitel.

 

Uherskohradišťská nemocnice s velkou pravděpodobností zruší jednu covidovou stanici na začátku příštího týdne. „Jedná se o sdružený lůžkový fond pro chirurgii, traumatologii a ortopedii. Tyto obory budou moci začít lůžka využívat pro necovidovou péči, ale samozřejmě až po důkladné dezinfekci všech prostor. Budou se zřejmě moci vrátit i k některým drobnějším výkonům, ale zatím opravdu jen v malé míře a pouze u pacientů, u nichž po operaci nebude nutná následná intenzivní péče. Situace na našich intenzivních lůžkách je stále napjatá a výrazný pokles pacientů tam zatím nenastal,“ upozornil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice s tím, že ze stovky standardních lůžek s kyslíkem je nyní v Uherském Hradišti volná přibližně třetina.

 

 

Dvě zrušené covidové stanice ve Zlíně procházejí v těchto dnech intenzivní očistou, kterou na odděleních zajišťuje přímo zdravotnický personál. Vedle strojové dezinfekce všech prostor musí důkladnou ruční dezinfekcí projít i všechny povrchy a také veškeré zdravotnické pomůcky. Lůžkoviny se balí do igelitových pytlů a odvážejí na vyprání, matrace se rovněž dezinfikují ručně i strojově na místě. Zpětně transformované covidové stanice zlínské nemocnice začnou sloužit běžnému provozu od příštího týdne. „Geriatrická lůžka pro následnou péči pomohou aktuálně zatíženým oddělením interny a neurologie. Urologie bude moci začít provádět některé drobné výkony, po kterých ovšem pacienti nepotřebují intenzivní péči. Tlak na intenzivní lůžka ve všech našich nemocnicích zatím ještě přetrvává a v menších nemocnicích i celková čísla klesají jen pomalu,“ podotkl Radomír Maráček.

 

Ve čtyřech nemocnicích aktuálně chybí v provozu 550 zdravotníků. Před čtrnácti dny, kdy byl ve všech nemocnicích Zlínského kraj největší nápor covidových pacientů, bylo doma s covidem nebo jinými diagnózami více než 730 zdravotníků. „Máme snahu postupně přidávat další necovidovou péči, kterou jsme kvůli pandemii odložili, ale musíme být zatím velmi opatrní. Stále ještě nemáme personálu dostatek, ale lepší se to a pevně věřím, že tento trend bude pokračovat,“ doplnil Radomír Maráček.

 

Zdroj: TZ, Bc. Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý