Růžek
ikonka
Baťův mrakodrap láká na zmodernizované expozice, na terase vznikla zcela nová

Datum: 11. 7. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Baťův mrakodrap láká na zmodernizované expozice, na terase vznikla zcela nová

 

Expozice v 2., 8. a 16. etáži Baťova mrakodrapu přibližující nejen historii této budovy, ale také fenomén firmy Baťa a s ním spojený dynamický rozvoj Zlína na přelomu a v první polovině 20. století, prošly v uplynulých měsících výraznou obnovou a doplněním. Návštěvníkům se tak nyní otevírají v nové, atraktivnější podobě. Vytvořen zde byl ucelený prohlídkový okruh budovou s jednotným informačním a orientačním systémem. Modernizace expozic, jejímž hlavním projektantem byl architekt Petr Všetečka, byla součástí celkové revitalizace budovy, kterou realizoval Zlínský kraj.

 

„Expozice byly aktualizovány a jejich opotřebené nebo poškozené části byly obnoveny. Provedly se také určité dispoziční změny a doplněny byly některé nové objekty. Zcela nová expozice pak vznikla na vyhlídkové terase v 16. etáži. Dobrou zprávou pro návštěvníky budovy je, že vstup do všech inovovaných expozic zůstává i nadále zdarma," informoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V expozici ve 2. etáži byla provedena celková rehabilitace interiéru i mobiliáře a dále také úprava fotografických a textových panelů, které jsou nyní více orientovány na světový kontext budovy. Pro projekci v čele expozice byl v češtině a angličtině vytvořen nový čtyřminutový animovaný film režiséra Tomáše Luňáka o budově a osobnosti architekta Vladimíra Karfíka, podle jehož projektu byl Baťův mrakodrap postaven. Návštěvníci zde mohou nově využít také multimediální panel s 24palcovým dotykovým LCD monitorem, umožňující interaktivní prohlídku budovy, Baťova výtahu i obsahu expozic.

 

V 8. etáži proběhla restaurátorská obnova poškozených částí interiéru a jako protějšek busty Tomáše Bati byla na protější stranu do západní části expozice umístěna nová busta Jana Antonína Bati. Vznikla odlitím z bronzu, včetně podstavce. Jejím autorem je akademický sochař Radim Hanke. Dále je zde nově na jedné ze stěn plastickým písmem vysázen text doprovodu k poslední vůli Tomáše Bati, v němž Baťa mj. píše: Byla to touha tvořiti, poskytnouti stále a stále většímu množství lidu účasti na výhodách, které náš závod jak dělnictvu, tak konzumentu poskytoval. Pokud budete této velké ideji sloužiti, potud budete ve shodě se zákony přírodními i lidskými. Jakmile ale budete pamatovati jen na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně.
Zcela nová expozice byla vytvořena na terase budovy v 16. etáži, jež je nyní veřejnosti přístupná celá, tedy včetně své západní části. Na terasu byly instalovány dalekohledy podobné dalekohledům na amerických mrakodrapech. Opatřeny jsou orientačními popiskami. Prohlídková trasa po terase vede po okruhu díky zprůchodnění šatny vedle zasedací místnosti zastupitelstva, čímž se zpřístupnil i pohled do strojovny vozíku na údržbu fasády, tzv. kočky, která je atraktivní technickou zajímavostí. Hlavním exponátem na terase je model města Zlína – výtvarné dílo z litého bronzu znázorňující podobu města na počátku 50. let minulého století. Model navrhla kancelář pro architekturu a design ellement architects s.r.o. v čele s autorizovanou architektkou Jitkou Ressovou. Expozice na terase je doplněna fotografiemi a texty na téma „Mrakodrap jako demonstrace moci".

 

Otvírací doba expozic

 

Expozice v 2. etáži – návštěvníkům je volně a zdarma přístupná v době od 8 do 21 hodin, a to jak v pracovní dny, tak i v dny pracovního klidu. Uzavřena je pouze v případech, kdy se zde konají organizované akce. Součástí expozice je Baťův výtah, který je možné využít jen s průvodcem v rámci prohlídkového okruhu „21. budova jako symbol baťovského Zlína“ (skupiny kolem 10 osob). Prohlídku je nutno objednat minimálně 14 dnů předem přes Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

 

Expozice v 8. etáži – v současnosti je v této etáži sídlo vedení Finančního úřadu ve Zlíně, který v budově spolu s krajským úřadem sídlí. Expozice je návštěvníkům přístupná zdarma, a to v pracovní době Finančního úřadu (pondělí 8-17 hod.; úterý 8-15:30 hod.; středa 8-17 hod.; čtvrtek 8-15:30; pátek 8-14 hod.).

Expozice v 16. etáži – z terasy na střeše Baťova mrakodrapu je krásný výhled na centrum města Zlína a jeho moderní architekturu. Terasa je přístupná veřejnosti volně a bez omezení, a to od 8 do 21 hodin, a to v pracovní dny i v dny pracovního klidu.

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad Zlínského kraje, Jan Vandík

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý