Růžek
ikonka
Revitalizace náměstí Míru je hotová, změnilo se v reprezentativní prostor

Datum: 11. 6. 2019, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... MÚ Kroměříž ...

ilustracni obrazek

 

Revitalizace náměstí Míru je hotová, změnilo se v reprezentativní prostor

 

Náměstí Míru dostalo novou podobu. Dělníci otrokovické společnosti SMO jej proměnili na reprezentativní prostor se zelení a místy pro krátkodobý odpočinek. Náklady na akci činí asi 10,6 milionu korun, na úpravy zeleně město dostalo dotaci asi milion korun z evropských fondů. „Stavba je zkolaudovaná a myslím, že se akce povedla. Věřím, že se nová podoba náměstí bude Kroměřížanům i turistům líbit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

 

Náměstí Míru krášlí centrální alej kulovitých javorů a kvetoucích záhonů podél cest. Alej vychází ze středového kruhového objezdu a tvoří tak výrazný kompoziční prvek, který vedle prostorové funkce vytváří odclonění od rušné dopravy. Před budovou Justiční akademie je zpevněný prostor s pergolou a kvetoucí alejí podél chodníku.

 

„Z pergoly při teplotě nad 25 stupňů Celsia mlží voda, což v létě oživí rozpálené území a také zaleje rostliny, které konstrukci obepínají,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města Soňa Mertová. Místo doplňuje trávník s úzkými chodníčky, živými stěnami a kvetoucími záhony. Živé stěny zároveň vytvářejí zákoutí s lavičkami zdánlivě oddělené od rušné křižovatky. „Mám radost z toho, že díky revitalizaci se výrazně proměnilo okolí památníku osvobození, které bylo s ohledem na jeho význam skoro až nedůstojné,“ doplnil Němec.

 

Investice zahrnuje i opravu parkoviště před poliklinikou. Ve volném prostoru před Justiční akademií směrem ke kruhovému objezdu jsou lavičky a další zeleň. „Zvoleny zde byly dlouhé lavice bez opěradel, na které je možné si sednout i lehnout a pozorovat třeba okolní květinové záhony či jen tak relaxovat. Lavice jsou záměrně umístěny v odlišných prostorách v návaznosti na zpevněné pěšiny a také mimo pěšiny u habrové stěny a v travnaté ploše u záhonu trav a levandulí,“ popsala Mertová.

 

Dodala, že travnaté plochy a lavičky v trávníku budou lidé moci využívat až poté, co trávník dostatečně zakoření. „Pro zachování esteticky čisté kompozice prostředí nebudou v prostoru instalovány dočasné cedulky „Zákaz vstupu do travnatých ploch“, proto prosíme návštěvníky a kolemjdoucí o trpělivost, která je později odmění možností odpočinku na hustém zeleném koberci,“ přiblížila Mertová.

 

Odpočinkový prostor před poliklinikou je přístupný hlavním nástupem od polikliniky a dvěma menšími přístupy mezi parkovacími stáními. Nově je propojen i chodníkem od Květné zahrady z ulice Generála Svobody. V travnatých plochách náměstí jsou také jednotlivé stromy i skupina vzrostlých stromů, které vytvářejí příjemnější parkový charakter celého území.

 

„Oba hlavní prostory jsou navíc nasvíceny zemními svítidly tak, aby kompozice náměstí Míru vyzněla také v nočních hodinách. Doplněny jsou kromě laviček také stojany na kola, z nichž jeden je vybaven nabíječkou pro elektrokola, a samozřejmě i odpadkové koše,“ uzavřel kroměřížský starosta. Podle něj ale úprava veřejných prostor náměstím Míru nekončí. Město letos dokončí opravu povrchu Vodní ulice, chystá také revitalizaci Masarykova náměstí a Velkého náměstí.

 

Zdroj: TZ, MÚ Kroměříž, Jan Vondrášek

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska se nachází v jednom ze tří kapitulních domů, které tvoří na Velkém...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý