Verze pro PDA

ikonka
Slušný podprůměr

Datum: 24. 11. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Slušný podprůměr

 

Stav životního prostředí se u nás za posledního čtvrtstoletí výrazně zlepšil. Hovoří o tom zcela jasně dvě čísla. Skleníkových plynů vypouštíme měně o 33%, a průmyslových škodlivin ubylo 55,4 %. Otázka je, jak dlouho ještě míníme být s nápravou, ke které došlo především v devadesátých letech, spokojeni. Bedřich Moldan konstatuje, že to, co nám vyhovuje, je slušný evropský podprůměr. Optimizmus kazí skutečnost, že vinou znečištěného ovzduší stále ročně umírají desítky tisíc lidí, anebo že téměř šestatřicet procent zemědělské půdy je ohroženo vodní erozí. To jsou namátkou dvě špatná čísla.

 

Co o nás vypovídá spokojenost se slušným podprůměrem? Tam, kde se pročistil vzduch a voda, bereme současný stav jako samozřejmost. V případě obyvatel severní Moravy a Slezska se naopak jedná o rezignaci na situaci, kterou změnit není v jejich silách. Postoj k ochraně životního prostředí se vyvíjí a také komplikuje: Není výjimečný názor, že se to s ochranou přírody přehání. Spor se vede o vliv člověka na globální změny klimatu. Anebo zda má být naší prioritou zachování živočišných druhů či hospodářský růst.

 

Aby se životní prostředí zlepšovalo, musí po takovém zlepšení existovat poptávka. Od té se odvíjí politická vůle trestat znečišťovatele. Stát se ovšem k regulacím nezřídka uchyluje nikoli v zájmu občana, ale v zájmu ekologického byznysu. Životní prostředí zhusta není politickým cílem, nýbrž politickou záminkou a veřejné prostředky směřují spíš do předem vybraných kapes, než do těch nejužitečnějších projektů. Hlavně se ale zdá, že dostat se od slušného podprůměru k nadprůměru není v silách současné generace, která má zkušenost, že špatně už bylo.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde...

 

reklamni prouzek
Normalni verze