Růžek
ikonka
Oslavy šedesátých narozenin Maxe Švabinského

Datum: 6. 2. 2013, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..v Kroměříži v roce 1933..

ilustracni obrazek

Oslavy šedesátých narozenin Maxe Švabinského v Kroměříži v roce 1933

 

Výstavní prostor - schodiště Muzea Kroměřížska,                                  

Velké náměstí 38, Kroměříž

Od 1. února do konce roku 2013

 

Připomínka 140. výročí narození slavného a významného kroměřížského rodáka, malíře a rytce, Maxe Švabinského v Muzeu Kroměřížska začíná!

Muzeum Kroměřížska vystavuje fotografie z poslední návštěvy Maxe Švabinského v Kroměříži. Jedná se o výběr sedmnácti fotografií, které jsou vybrány z větší kolekce snímků dokumentujících oslavy šedesátin Maxe Švabinského v Kroměříži v roce 1933.

Historička muzea Mgr. Markéta Mercová v doprovodném textu zmiňuje:

„Bylo to naposledy, kdy Max Švabinský osobně navštívil Kroměříž. Po další léta udržoval kontakt s rodným městem již pouze prostřednictvím korespondence nebo občasnými návštěvami Kroměřížanů v Praze. Na sklonku života se pak alespoň symbolicky do Kroměříže vrátil v několika příležitostných grafických listech, na kterých se zpodobnil v zákoutích Květné a Podzámecké zahrady.“

 

Dokumentace oslav Švabinského šedesátin se stane součástí rozsáhlejší výstavy Kroměřížské události, která bude otevřena v květnu 2013 – kolem 150, mnohdy doposud nevystavených

fotografií, bude zachycovat významné události, jak byly zachyceny různými fotografy.

 

 

Oslavy šedesátých narozenin Maxe Švabinského v Kroměříži v roce 1933

 

 

   Ve třicátých letech 20. století žila Kroměříž pokojným životem malého města, které se postupně vyrovnávalo s přetrvávajícími problémy způsobenými I. světovou válkou. Městská rada, v čele se starostou Josefem Jedličkou, která byla nakloněna stavebnímu rozvoji a modernizaci města, podporovala i činorodý spolkový život.

   Jedním z hlavních hybatelů spolkového dění ve městě a neodmyslitelnou součástí kulturního a společenského života byl Klub přátel umění, založený v roce 1923. Vznikl z potřeby účelné propagace výtvarného umění, ale především si stanovil za cíl sledovat a propagovat tvorbu významného kroměřížského rodáka, malíře a grafika Maxe Švabinského (1873–1962). V roce 1933 pracovali ve výboru asi stosedmdesátičlenného Klubu přednosta stavebního úřadu a bibliofil ing. Stanislav Švehla, spisovatel Jindřich Spáčil, prof. Josef Hilgartner, ilustrátor František Vrobel, pedagog a malíř Vladimír Beck, architekt Stanislav Musil a další. Klub udržoval se Švabinským neustálý kontakt, a právě rok 1933 se zdál být nanejvýš vhodný ke jmenování Maxe Švabinského čestným členem Klubu, a to při příležitosti oslav jeho šedesátých narozenin. Symbolickým vrcholem se pak mělo stát odhalení pamětní desky na umělcově rodném domě v Jánské ulici spojené s jeho návštěvou Kroměříže, o to vzácnější, že Švabinský své rodné město navštěvoval sice rád, ale zřídka. Myšlenka vlastní pamětní desky jej však oslovila i s ohledem na jeho starou matku, dožívající v Praze, která svůj nelehký život zasvětila péči o jediného syna, podpoře jeho talentu a vztahu k umění. Marie Švabinská se vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu nemohla oslav osobně zúčastnit, ovšem tento problém se podařilo vyřešit vyjednáním přímého rozhlasového přenosu z Kroměříže prostřednictvím Radiojournalu Brno.

    Švabinský byl prvním výtvarným umělcem, který měl mít ve městě umístěnu pamětní desku. Toto ocenění přišlo právě v době, která pro něj byla tvořivá a úspěšná v uměleckém i osobním životě. V roce 1932 se podruhé oženil, tentokrát s Annou Vejrychovou, vede malířskou školu na pražské Akademii, věnuje se grafické tvorbě i malbě. Je jmenován doživotním členem - korespondentem L´ Institut National de France, v Madridu pak akademikem - korespondentem Real Academia de Bellas Artes. V roce 1931 dostává Velkou výroční cenu České akademie věd a umění za monumentální plátno Žně, vystavuje doma i v zahraničí. V roce 1933 získává prestižní zakázku k vytvoření jednoho z oken v katedrále sv. Víta.

   Právě v tomto období  byl osloven Klubem přátel umění, který si dobrovolně vzal na svá bedra náročný úkol  - připravit ve dnech 16. a 17. září 1933 v Kroměříži oslavy umělcova jubilea, přičemž bylo vnímáno jako povinnost celého města projevit pozornost velkému rodáku odhalením pamětní desky a slavnostním večerem. K uměleckému ztvárnění desky byl vybrán pražský sochař a medailér Josef Šejnost, který měl pro tuto příležitost připravit k prodeji i plakety s portrétem jubilanta. Na odlití desky do bronzu se nabídly brněnské Závody pro umělecko-průmyslové práce kovové Franty Anýže, které pro Kroměříž zhotovily již pomník J. A. Komenského. Deska měla být doručena po 15. srpnu a osazena až po obnově fasády domu Ludmily Vlkové v Jánské ulici č. 15. V červenci roku 1933 výbor Klubu požádal dopisem městskou radu, aby nově vybudované levé nábřeží řeky Moravy neslo jméno Maxe Švabinského. Návrh byl schválen a zároveň město přijalo oficiální záštitu nad pořádáním oslav, jejichž součástí byla řada doprovodných akcí. V knihkupectvích, ve školách i v městské knihovně byly zpřístupněny výstavky uměleckých publikací a reprodukcí děl Maxe Švabinského, jako předfilm při běžných představeních byl průběžně promítán film o Švabinském, který poskytla Národní galerie.

    Max Švabinský přijel vlakem na kroměřížské nádraží v sobotu 16. září o půl třetí odpoledne, v doprovodu své manželky Anny, akad. sochaře Šejnosta, majitele grafického závodu Štence a univ. profesora Žákavce. Po uvítání starostou města Josefem Jedličkou a předsedou Klubu přátel umění Stanislavem Švehlou si prohlédl unikátní sbírku grafiky v arcibiskupském zámku, prošel se Podzámeckou zahradou a ulicemi města, kde na řadě míst vzpomínal na doby dětství a mládí. Zastavil se i na starém hřbitově a v tzv. Octárně, kde měl svůj první ateliér.

   Ještě ten večer se zúčastnil oslav v sále Měšťanského nadsklepí a Sokolovny, kde mu po slavnostních projevech byla odevzdána adresa čestného členství Klubu přátel umění, setkal se zde s bývalými spolužáky a podepsal řadu pamětních knih.

   V neděli 17. září, po 8. hodině ráno se začali do města sjíždět představitelé kulturního a uměleckého života z celé republiky. V Jánské ulici se shromáždila, mimo cizích hostů a přátel Švabinského z Prahy, reprezentace kroměřížské vojenské posádky, okresního úřadu, výboru a zastupitelstva, všech státních úřadů, škol atd. Přesně v 11 hod. se dostavil i Max Švabinský s manželkou a po Javůrkově sboru Na Moravu, v podání mužského sboru Moravana, zahájil slavnostní akt ing. Švehla, který vyzdvihl význam celé slavnostní události. Po něm se ujal slova univ. profesor dr. Žákavec, přičemž v závěru jeho projevu byla odhalena pamětní deska, kterou starosta Jedlička oficiálně přijal pod ochranu města. Za hosty promluvil zástupce akademie věd a umění prof. Šaloun a po něm za výtvarný spolek Mánes architekt Gočár, za Spolek českých umělců grafiků Hollar malíř a grafik Silovský, za brněnský výtvarný spolek Aleš arch. Hrdlička a řada dalších. V závěru ing. Švehla přečetl doručené dopisy a telegramy, mezi jinými i z kanceláře prezidenta republiky, Národní rady čsl., Akademie výtvarných umění, prezidia hlavního města Prahy. Smetanovým sborem Věno byla pak celá slavnost ukončena a hosté se odebrali na společný slavnostní oběd.

    Před úterním odjezdem do Brna, kam Švabinského pozvali zástupci výtvarného spolku Aleš, a kde byl jmenován spolu se skladatelem Josefem Sukem čestným doktorem filozofie Masarykovy univerzity, měl umělec ještě možnost znovu si v klidu prohlédnout město, zahrady, promluvit s lidmi.

   Bylo to naposledy, kdy Max Švabinský osobně navštívil Kroměříž. Po další léta udržoval kontakt s rodným městem již pouze prostřednictvím korespondence nebo občasnými návštěvami Kroměřížanů v Praze. Na sklonku života se pak alespoň symbolicky do Kroměříže vrátil v několika příležitostných grafických listech, na kterých se zpodobnil v zákoutích Květné a Podzámecké zahrady.

 

 

 

                                                                                                     Markéta Mercová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý