Růžek
ikonka
Od malování k restaurování

Datum: 19. 10. 2011, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

.. v Muzeu Kroměřížska ..

ilustracni obrazek

Muzeum Kroměřížska - "Od malování k restaurování"

Ve čtvrtek 27. října 2011 od 17 hodin se v Muzeu Kroměřížska otevře nová výstava Františka Sysla a Marie Dočekalové „Od malování k restaurování“. Výstava potrvá do 27. 11. 2011.
 
Výstava představí volnou malířskou tvorbu, především akvarely, významného českého restaurátora akademického malíře Františka Sysla, který zaujal v šedesátých letech XX. století světovou odbornou veřejnost restaurováním jednoho z umělecky nejcennějších obrazů v ČR Apollo a Marsyas, jehož autorem je Tizian Vecellio. Obraz je ve sbírkách kroměřížského Arcibiskupského zámku.
 
František Sysel se restaurování věnuje 60 let a má za sebou desítky náročných realizací – restaurování závěsných obrazů, nástěnných maleb a plastik. ( viz v příloze: Fr. Sysel O něm ). Žije v Kroměříži.
 
Volnou tvorbu – akvarely a grafiku a cykly ilustrací k ruským a francouzským autorům - na výstavě představí i akademická malířka Marie Dočekalová, která jde ve šlépějích svého otce Fr. Sysla, a věnuje se též profesionálně restaurování uměleckých památek. Žije v Kroměříži. ( viz příloha: M. Dočekalová O ní )
 
V roce 2002 byly v Muzeu Kroměřížska  představeny restaurátorské práce obou na výstavě Profese: Restaurátor. Na letošní výstavě bude těžiště ve tvorbě volné, i když ukázky vybraných restaurátorských prací nebudou chybět.
 
Název výstavy – Od malování k restaurování – chce vystihnout myšlenku významného českého restaurátora, pedagoga a teoretika prof. Bohuslava Slánského, jehož školou oba vystavující prošli, že jedním z předpokladů úspěšného restaurování uměleckých děl je profesionální zvládnutí výtvarné teorie i praxe. Ideální restaurátor má být vybaven nejen vědeckými poznatky, ale má být sám umělcem, neboť restaurování je v pojetí slánského školy uměleckým činem.
 
 
 
 

Akademický malíř František Sysel

 

Akademický malíř František sysel se narodil roku 1927 v Prostějově, kde také studoval na reálce a vyučil se strojním zámečníkem v prostějovské firmě WIKOV. Od roku 1945 studuje na Zlínské umělecko-průmyslové škole, kde byli jeho učiteli Vladimír Hroch, Jiří Jaška   a Josef Kousal. V roce 1949 byl přijat na Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze v ateliéru profesora Antonína Pelce a po dvou letech přestupuje na Akademii výtvarných umění v Bratislavě, kde studuje u prof. Karla Veselého malířství a konzervátorské techniky. Studium na akademii ukončuje v Praze v roce 1954 u prof. Bohuslava Slánského a v témže roce začíná se svou restaurátorskou činností.

Jeho první práce proběhly na Slovensku, kde restauroval raně gotické malby ve Veľké Lomnici a plastiky Pavla z Levoče v Chyžném.

Ke konci padesátých let pracuje i v Kroměříži, kam se v roce 1961 i s rodinou stěhuje nastálo.

V Kroměříži restauruje nástěnné malby J. J. Etgense a J. Sterna v Kostele sv. Jana Křtitele a na zámku v Manském sále nástěnné malby F. A. Maulbertsche, jehož přirovnává k Mozartovi malby z titulu jeho virtuozity i technické dokonalosti provedení.

V roce 1961 přichází velká výzva – restaurování skvostu zámecké galerie v Kroměříži – obrazu Tiziana Vecelli Apollo a Marsyas. Pro tak závažnou práci byla sestavena odborná komise (Prof. Bohuslav Slánský, Prof. Jaromír Neumann, Prof. Albert Kutal, Prof. Miloš Stehlík, Dr. Vojtěch Volavka a tehdejší ředitel kroměřížského muzea Dr. Václav Tomášek). Náročná práce byla ukončena v roce 1968 a vzbudila velký zájem i světové odborné veřejnosti. V této „nové“ podobě pak obraz putoval po nejvýznamnějších světových galeriích (Londýn, Vídeň, Washington, Benátky, Paříž a Madrid). O výsledcích průzkumu a restaurování Tizianova obrazu také přednášel v roce 2003 na univerzitě ve Vídni.

V polovině šedesátých let restauruje nesmírně poškozený obraz Quida Reniho „Kentaur Nessus unáší nymfu Deianesu“. Restauruje i další obrazy významných malířů – K. Škréty,                  P. Brandla, F. Basana nebo obrazy Machka, Chitussiho, Úprky, Benky, Špály, Kremličky                      či Matala. Je to i řada gotických tabulových obrazů a polychromovaných plastik. Jedna z nich „Madona ze Sternberka“ z dílny člena rodiny Parléřů je dnes umístěna v Arcidiecézním muzeu v Olomouci.

Zabývá se i restaurováním nástěnných maleb, mezi mnohými figurální malby z roku 1260 v Opatské kapli sv. Prokopa v Třebíči. A v poslední době pracuje na odkrývání a restaurování gotických maleb v Kostele sv. Kříže v Nebovidech u Brna.

Byl spoluzakladatelem a předsedou skupiny restaurátorů R64. Tato skupina se představila                  na velké výstavě v roce 1965 v Kramářově galerii v Praze a na dalších výstavách.  Poselstvím těchto výstav mělo být zdůraznění nutnosti vysoké odborné a umělecké úrovně profese restaurátora, neboť restaurátor při nekompetentním zásahu může dílo nadobro poškodit a devalvovat.

František Sysel se průběžně věnuje i volné tvorbě – malbě a především akvarelu a svá díla                vystavoval hlavně v padesátých a šedesátých letech (Mohelnice, Prostějov, Kroměříž).

V roce 2002 představil na skupinové výstavě Profese: Restaurátor prezentaci některých restaurátorských prací včetně dokumentace k restaurování Tizianova obrazu. Nynější výstava představuje především jeho volnou tvorbu.

 

Sestavil Jiří Stránský

 

 

 

Akademická malířka Marie Dočekalová

 

Narozena v roce 1950 v Lošticích. Od roku 1961 žije v Kroměříži, kde vystudovala v letech 1965 – 1968 gymnázium (tehdejší SVVŠ – Střední všeobecně vzdělávací škola). V roce 1969 byla přijata na Akademii výtvarných umění v Praze. Jejími učiteli byli prof. Bohuslav Slánský a prof. Karel Veselý, významné osobnosti restaurování uměleckých památek. Souběžně navštěvuje i ateliér malíře Karla Součka. Studium na akademii ukončuje úspěšně v roce 1975. Intenzivně se věnovala malbě, ilustraci i grafice, ale v posledních letech převažují její restaurátorské práce, kterým se věnuje od roku 1976.

·        V letech 1976 – 1981 restaurování závěsných obrazů ze státních hradů a zámků pro Národní památkový ústav v Brně.

·        1981 – 1983 restaurování dřevěné polychromované plastiky Panny Marie s Ježíškem (cca 1500) z kostela sv. Mořice v Kroměříži.

·        1981 – 1984 spoluúčast na kolektivním restaurování nástěnných maleb od Davida Kubáta (cca 1740) v Mořicích u Nezamyslic.

·        1985 – 1988 spoluúčast na kolektivním restaurování nástěnných maleb (cca 1500 – 1520) v kapli sv. Jana Křtitele v Přemyslovském paláci v Olomouci

·        1993 – 1995 restaurování nástěnných maleb (cca 1734) od Daniela Grana a Karla Wiedona v jihozápadním rondelu Vojenské nemocnice /dříve premonstrátský klášter/ na Hradisku v Olomouci

·        1997 – 1998 restaurování (s J. Dočekalem) nástěnných maleb Hanuše Schweigra (cca 1894) ve hřbitovní kapli rodiny Laudonů v Bystřici pod Hostýnem

·        1997 – 1999 restaurování polychromovaných dřevěných plastik Madony a sv. Lupusa z Muzea Kroměřížska

·        2004 – 2006 restaurování polychromované dřevěné plastiky (cca 1600) Krista Trpitele z Muzea Kroměřížska pro Muzeum umění v Olomouci.

 

Z posledních prací jmenujme restaurování nástěnné malby z 15. století v kapli sv. Jiří v Litovli a současnou práci na obraze Oracia Gentileschi ze 17. století – David s hlavou Goliášovou.

Výstavy:

1986 Uherské Hradiště

1988 Bienále knižní grafiky Brno

1989 Trienále akvarelu Lučenec

1990 – 91 Uherské Hradiště

1990 – 92 – 93 Trienále akvarelu Budapešť

1990 – 91 Trienále akvarelu Bratislava

1992 Trienále akvarelu Lučenec

1992 Bienále knižní grafiky Brno

1992 FORFEST Kroměříž

1998 Prostějov

2003 Kroměříž

2004 Brno, Olomouc

2006 FORFEST Kroměříž

2007 Olomouc

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý