Textova verze

ikonka
Kdo tomu velel?

Datum: 12. 4. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Kdo tomu velel?

Informace o pádu letadla s polskými představiteli ještě nejsou kompletní a tím pádem se nedá jednoznačně říct, proč k tragédii došlo. Potvrdí-li se ale, že pilot byl předem varován před hustou mlhou, vyšetřovatele by logicky mohlo zajímat, proč riskoval ve Smolensku a neletěl raději k letišti s lepšími podmínkami pro přistání.

Jde o to, zda se kvůli pietě omezit na konstatování, že polské představitele zahubila mlha, anebo zda připustit hypotézu, že pilot mohl dostat riskantní přistání v mlze rozkazem. V takovém případě by totiž logicky za neštěstí nesl odpovědnost ten, kdo letu velel.

Tím se dostáváme k obecnější otázce, zda lze riskovat šetření, které by mohlo vyústit v konstatování, že Polsko ztratilo část své elity kvůli tomu, že se někomu z generálů, anebo přímo prezidentovi nechtělo potupně trmácet do Katyně vlakem či autobusem. Pravděpodobně se šetření omezí na hledání chyby v přistávacím manévru, zatímco důvody, proč k riskantnímu pokusu o přistání došlo, se diplomaticky přejdou mlčením.

Zemřelo totiž příliš mnoho představitelů a od toho se odvíjí jiný protokolární přístup, než kdyby šlo o obyčejné cestující. Koneckonců stačí pohlédnout v médiích na seznam obětí: Piloti, posádka či doprovod prominentů v tom seznamu chybí. Ne že by zůstali na živu. Jen nepatřili k elitě a nejsou zajímaví.

Hledání pravdy, ve smyslu hledání viníka, není na pořadu dne proto, neboť by rušilo smuteční ceremoniály a oficiální pietu. Nepsané pravidlo říká „o mrtvých jen dobře“ a co se stalo, nelze stejně změnit. Jisté poučení ovšem z té tragédie je: Nenastupovat do letadla s prominenty, kteří ve svém diáři nemají čas na nesmysly, jako je třeba mlha.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze