Růžek
ikonka
Jan Bureš: Ryby, fotky, hvězdy a jeleni

Datum: 22. 3. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

.. rozhovor ..

ilustracni obrazek

Jan Bureš: Ryby, fotky, hvězdy a jeleni

 

Jan Bureš z Kroměříže se profesně zabývá propagací. Po práci značnou část svého volného času věnuje svým koníčkům. Tím největším je rybaření. Když je sezóna, chodí přímo z firmy chytat ryby a ráno se od vody vrací do práce. Jeho otec je známý kroměřížský fotograf, proto se nelze divit, že syn Jan začal s fotografováním také. K rybářskému náčiní občas na cesty přibalí i svoji analogovou zrcadlovku s několika objektivy.

 

Některé z jeho snímků jsme měli nedávno možnost v Kroměříži vidět na výstavě „Mongolsko, země nedotčená“, pořádané u příležitosti jeho životního jubilea.

 

Za atraktivními rybami procestoval několik kontinentů, přesto si nejvíc cení úlovku 12kilové vzácné hlavatky podunajské ze sousedního Slovenska. Z českých úlovků ze může pochlubit zejména trofejními sumci. Toho zatím největšího vylovil z řeky Moravy. Se sumcem těžkým přes 60 kilo a délkou 223 cm bojoval jen čtvrt hodiny, což je celkem krátká doba na tak velkou rybu. Ulovený obr byl po zdokumentování opět puštěn zpět do řeky.

 

Do vyhlášených rybářských lokalit se většinou jezdí za určitými druhy ryb. Když Jan Bureš jezdí např. na Slovensko za hlavatkami, do Kanady chytat lososy, jaký je ceněný sportovní úlovek v Mongolsku? „Tam je nejvíce ceněný tajmen, což je hlavatka sibiřská – největší lososovitá ryba. Vzácně dorůstá i délky 170 centimetrů. Tato tajemná ryba je v Mongolsku zákonem chráněná ryba, pouštěli jsme je proto šetrně zpět. Největšího tajmena jsem chytil dlouhého asi 125 centimetrů. Ani kdyby nebyl chráněný, nenesl bych ho zpět do tábora. Zpátky to totiž bylo deset kilometrů, museli jsme chodit pěšky. Naposled jsem byl v Mongolsku loni v říjnu. Byli jsme nedaleko ruské hranice, asi 200 kilometrů od Bajkalu.V tomto období se začíná prudce měnit počasí, a tak nás ráno často překvapil sníh. Ten výrazně ztěžoval chůzi okolo řeky, jelikož naše speciální rybářské boty s filcovou protiskluzovou podrážkou nejsou na tyto podmínky stavěné. Když začala teplota odpoledne klesat, sníh se tak lepil na podrážky, že každých deset metrů vytvořil tak silný nános, že se nedalo pokračovat v chůzi. Neustálé čistění obuvi nás zdržovalo natolik, že jsme několikrát v naprosté tmě bloudili porosty. Nakonec jsme ale vždy do tábora šťastně dorazili,“ vzpomíná i na nepříjemné zážitky Jan Bureš.

 

Tvrdí však, že se jedná o jednu z nejvyhlášenějších rybářských lokalit na světě a v takové liduprázdné krajině musí člověk počítat i s horšími zážitky. Zná české rybáře, kteří tam jezdí každým rokem. Krásná příroda, adrenalinový pětihodinový let vrtulníkem, dobrodružné cestování na koních a velbloudech…

 

Jan Bureš hovoří o Mongolsku s nadšením. Když se však zeptám na nejkurióznější životní zážitek od vody, chvíli přemýšlí. Jeho kolega z firmy Miroslav Vymětal napovídá, aby mi řekl story s jeleny. Jan se rozpovídá:

„Bylo to na Slovensku, za Starou Ĺubovňou. Po ukončení večerního rybaření jsem si chtěl zkrátit cestu k autu a pustil se přímo přes vysoký břeh koryta řeky. Když jsem se pracně vydrápal nahoru a vystrčil hlavu, přímo přede mnou se popásalo několik statných jelenů karpatských. Neslyšeli mě, divoká řeka hučela. Ani mě necítili, vítr šel z druhé strany. Najednou jsme se dívali navzájem do očí. Na pár vteřin se zastavil čas. Pak stádo zachvátila panika. Na louku svítil silný reflektor u blízké myslivny. Jeleni nechtěli jít do světla. Začali utíkat přímo proti mně. Dlouhými skoky se jejich obrovská těla míhala těsně nad mojí hlavou. Ležel jsem přitisknutý k zemi a kryl si hlavu. Ani nebyl čas je spočítat. Kolega, který šel původně za mnou, si to naštěstí rozmyslel a vydal se jinudy. Asi by ho rozdupali na kaši.“

 

Je vlastně fotografování u Jana Bureše hned na druhém místě v koníčcích za rybařením? Říká, že ne. Na druhém místě je prý muzika. Sbírá originální nahrávky klasické rockové hudby ze 70. až 90. let. Muziku poslouchá jako správný „hifista“ na špičkovém zařízení.

A co hvězdářství? „Na oblohu koukám už jen na rybách. K profesoru Lukášovi jsem chodil do astronomického spolku 20 let. Ve městě už na pozorování nejsou podmínky. Lampy jsou všude. Ale například v neobydlených částech Mongolska bez světelného smogu, to bylo něco. Mléčná dráha jako kdyby někdo udělal štětcem šmouhu přes oblohu. Pouhým okem jsem tam viděl hvězdy, které v Česku lze vidět jen s pomocí hvězdářského dalekohledu, byla to nádhera, která brala dech,“ vrací se myšlenkami zpět do Mongolska a uvažuje, že si možná přece jen jednou koupí vysněný dalekohled. Je mnoho krásy na nebi i zemi, kterou je škoda nevidět.

zdroj: INFOnoviny; PhDr. Jana Janoušková

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý