Růžek
ikonka
Karel Janeček nejen o značce JAWA

Datum: 22. 3. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..a výuce hry na housle ..

ilustracni obrazek

Karel Janeček nejen o značce JAWA a výuce hry na housle

 

Inženýru Karlu Janečkovi je 82 let. Kdyby takových lidí bylo víc, už by jistě poslanci odsouhlasili odchody do důchodu o dalších deset let později. O práci ing. Janečka z Kroměříže je totiž stále zájem. Jak o teorii učení hry na housle, tak o přímou výuku žáků. Světově uznávaný pedagog však byl původně vychováván pro úplně jinou práci. Měl se stát následníkem dynastie Janečků, původních majitelů a výrobců značky JAWA. K muzice „utekl“ hlavně proto, aby jako syn bývalého průmyslníka unikl stálé pozornosti Státní bezpečnosti.

 

Legendární značku JAWA není třeba motoristům představovat. Svého času se jednalo o nejprodávanější značku motocyklů na světě, auto JAWA 750 bylo považováno za nejkrásnější vůz, vyrobený před 2. světovou válkou. Vaše rodina mohla prorazit i v leteckém průmyslu. Proč se tak nestalo?

To původně nevěděli ani v Technickém muzeu, když získali letecký motor, vyrobený Jawou. Byl to malolitrážní motor, který by měl velký úspěch. Jenže při zkoušce pracovníci zapomněli zajistit vrtuli. Ta odletěla a zabodla se těsně vedle mého otce, který zrovna vcházel do dveří. Dědeček viděl, že můj otec málem přišel o život. Hrozně se naštval a zakázal letecký motor vyrábět.

 

Další z rodinných patentů přispěl k urychlení vítězství spojenců ve 2. světové válce.

Zejména dědeček František Janeček je autorem mnoha patentů, které využíval zbrojní průmysl. Ale před válkou měli Němci spadeno na naši rodinu, protože věděli, že Janečkové pracují na vývoji zbraně, schopné proniknout pancéřováním německých tanků. Vyrobili i prototyp. Otec v obavě před Němci opustil republiku v březnu 1939. Němci po něm pátrali dál, a proto anglická rozvědka rozšířila zprávu o jeho smrti. Otec žil v Anglii pod jménem Littlejohn, v překladu Malý Jan, tedy Janeček. V Anglii pak dokončil práce na deformační střele, nazvané podle svého vynálezce – Littlejohn.

 

Pracoval pak váš otec po válce ve zbrojním nebo automobilovém průmyslu?

Přestěhoval se z Anglie do Kanady, kde měl stavební firmu. Po válce se do republiky vrátil, aby se rozvedl. Bydleli jsme ve Kvasinách, kde se dříve vyráběly automobily JAWA. Otec se obával možného směru vývoje v poválečném Československu. Také proto mě přesvědčoval, abych techniku studoval v Dublinu. Rozhodl jsem se zůstat u rozvedené matky,  se čtyřmi mladšími sourozenci a techniku studovat v Praze.

 

Bavila vás technika?

Ano, miloval jsem matematiku. Měl jsem všechny zkoušky i závěrečnou práci, ale těsně před promocí roku 1953 jsem byl kvůli svému jménu vyloučen ze všech vysokých škol v republice. Titul inženýra mi byl přiznán až po pádu totality.

 

Přes výuku hry na housle jste se dostal do Kroměříže. Jak dlouho zde žijete?

V Kroměříži žiji od roku 1969, kdy jsem úspěšně absolvoval konkurz a začal učit na zdejší konzervatoři.

 

Jste největším žijícím znalcem Ševčíkovy metody, kterou jste i rozšířil. V čem spočívá?

Ševčík  změnil způsob studia houslové techniky. Objevil metodu, jak překonávat technické obtíže v nejkratším možném čase a s nejmenší námahou. Rozdělil každý technický problém na detaily. Po dokonalém zvládnutí prvního detailu nacvičí druhý, pak nacvičí jejich spojení. Přidá další detail, po nácviku spojí s předcházejícím, a tak postupuje dále.  Ale právě způsob nácviku, kde jsou důležité intervaly, analýza, rytmus a dynamika, přinášejí zcela nové elementy výuky. Žák, vedený podle této metody, v průměru ušetří asi jednu až dvě hodiny denního cvičení.

 

Kolik máte nyní žáků?

Jednu žákyni učím na konzervatoři, dalších sedm soukromě. Všechny učím Ševčíkovou metodou, o kterou mají zájem i hudební profesoři z některých světových univerzit.

 

O kulturu se v Kroměříži zajímáte dlouho. Je dostačující?

Kultury je v Kroměříži dost. I její rozvrstvení je bohaté.

 

Je něco, co byste místní kultuře vytkl?

Především nedostatečnou péči o mladé lidi. Na většinu výstav, koncertů a dalších akcí, chodí stále stejní lidé. A v převaze spíše ze starší generace. To je velký rozdíl od západních zemí. Tam na kulturní akce chodí mnohem více mladých lidí než u nás.

 

Máte pravdu. Když jdu například v Kroměříži na jakoukoliv vernisáž, mohla bych tipovat předem minimálně polovinu účastníků. Často je naprostá většina z nich v seniorském věku.

Také se mi nelíbí, že někdy se stane, že je zde několik akcí současně. Před časem jsem chtěl jít na tři akce. Nedalo se to stihnout. Byly na různých místech v podobný čas. A pak se zase nějakou dobu neděje nic. Chtělo by to akce alespoň trochu koordinovat.

 

Pořadatelů je víc a těžko budou chtít ustupovat z dohodnutých termínů. Bláhově věří, že právě na jejich akci lidé přijdou a o současně konanou podobnou akci nebude zájem.

Jenže pak tratí všichni. Koordinační komise by už dnes těžko uspěly. Možná by stačilo, aby každý pořadatel kulturní akce předem zatelefonoval na odbor kultury města, nyní spojený s odborem školství, kdy chce co pořádat.  A když se dozví, že ve stejnou dobu je už něco podobného naplánované, pokud je rozumný, domluví si jiný termín.

 

Nebylo by špatné, kdyby to tak fungovalo. Ještě bych se ale ráda vrátila ke značce JAWA. Komunistické vedení prodalo za totality mnoho jawáckých patentů Japoncům. Jak se na to díváte?

Byly mezi nimi i patenty otce a dědečka. Komunisté prodejem patentů přispěli k rozvoji japonského průmyslu. Naše rodina přitom od Japonců koupila pouze jeden patent.

Za rozhovor poděkovala

 

PhDr. Jana Janoušková, INFOnoviny

 

 

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Restaurace ikona
Restaurace

Caffé Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

 
 
 

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý