Růžek
ikonka
Detail akce - Michal Prokop & Luboš Andršt & Jan Hrubý trio - Koncert bigbeatových legend

Od: 12.2.2019, Do: 12.2.2019
Kroměříž , Kino Nadsklepí

Michal Prokop & Luboš Andršt & Jan Hrubý trio - Koncert bigbeatových legend

úterý 12. 2. v 19.00 hodin
300 Kč | studenti, senioři 250 Kč | ZTP, ZTP/P 150 Kč

Zpěvák nezaměnitelného soulového feelingu Michal Prokop, kytarista Luboš Andršt a houslista Jan Hrubý - tři vynikající hudební osobnosti, legendy domácí rockové hudby, nepřehlédnutelné individuality, které se jednou provždy zapsaly do tuzemské Rockové síně slávy - i tak by se dalo charakterizovat muzikantské trio, které v úterý 12. února od 19 hodin vystoupí v Divadelním sále Domu kultury v Kroměříži. Trojice, kterou dal dohromady leader kapely Framus Five Michal Prokop začala koncertovat už v roce 1987 a s malými přestávkami vystupuje dodnes. Písničkový základ z desek Michala Prokopa včetně legendární Koleje Yesterday je obohacen Andrštovými zkušenostmi z blues a jazzu a také osobitou hrou a klasickým hudebním vzděláním Jana Hrubého na elektrifikované housle. To nejzásadnější ze svých nejlepších koncertů také trio vydalo na CD Unplugged. V repertoáru kroměřížského koncertu samozřejmě nebudou chybět písně ze zásadních alb osmdesátých let, nebo novějších - zlaté desky Poprvé, naposledy a platinové Sto roků na cestě, ale také skvělé jazzové standardy a bluesové improvizace.

Předprodej od středy 19. prosince na pokladnách DK a online

Michal Prokop

Pro mnohé kritiky a fanoušky nepřekonatelný zpěvák, který svou plodnou hudební kariéru, jež bývá spojována s kapelou Framus Five a hudebními žánry blues, rock a soul, zahájil už v době vysokoškolských studií v 60. letech. Hudební osobnost s širokým záběrem činností – skladatel, kytarista, moderátor, bývalý politik, je nositelem významných ocenění jako jsou Řád umění a literatury Francouzské republiky (1995), titul nejlepší zpěvák 1. československého Beatového festivalu v Praze (1967) nebo zpěvák roku časopisu Melodie (1988) a držitel několika platinových a zlatých desek a člen Beatové síně slávy Radia Beat (2007).

V roce 2014 se dočkala reedice kultovní deska „Kolej Yesterday“, klenot domácí hudební scény, čítající hity „Blues o spolykaných slovech“, „Bitva o Karlův most“ nebo „Kolej Yesterday“. Album, původně vydané pod značkou Panton v roce 1984, představovalo začátek harmonické spolupráce s již zesnulým klávesistou Petrem Skoumalem, houslistou Janem Hrubým a básníkem Pavlem Šrutem, která pokračovala dvěma studiovými nahrávkami „Nic ve zlým“ a „Snad nám naše děti…“.

Poté se Michal Prokop až do roku 2006 odklonil od aktivní umělecké dráhy a koncertoval výjimečně buď v akustickém triu s Janem Hrubým a bluesovým kytaristou Lubošem Andrštem (v této komornější a repertoárově odlišnější podobě koncertují dodnes a v roce 2004 vzešlo z tohoto společného hraní album „Unplugged“) nebo v rozšířené podobě Michal Prokop a Friends.

V období 90. let až po zmíněný rok 2006 se Michal Prokop v největší míře věnoval dalším oblastem zájmů. Vedle politických aktivit dominovalo moderování vlastního diskusního pořadu Krásný ztráty, vysílaném v České televizi úctyhodných čtrnáct let a za svoji existenci jeho prostřednictvím představil divákům tisíc hostů. Opětovné koncertování a návrat do povědomí posluchačů přišel s albem „Poprvé a naposledy“ pod hlavičkou vydavatelství SONY BMG, které bylo oceněno zlatou deskou. o rok později v roce 2007 získal stejné ocenění záznam koncertu z pražské Lucerny „Live 60“, uspořádaného k autorovým kulatým šedesátým narozeninám.

S následujícími lety přibývalo koncertních a autorských aktivit, aby v roce 2010 začal připravovat materiál pro další studiové album, jež neslo název „Sto roků na cestě“, vydaném agenturou Joe’s Garage v roce 2012. To vystoupalo na stupínku ještě výše v porovnání s deskou „Poprvé naposledy“ a bylo platinové. Produkce alb však nekončí, protože v roce 2014 vyšel limitovaný dvoudiskový záznam (CD+DVD) Vánočního koncertu Michala Prokopa a Framus Five z pražského divadla Archa, kterým oficiálně a v původních kulisách televizního studia zakončil vysílání pořadu Krásný ztráty, a to ve společnosti významných hudebních hostů, slovenské zpěvačky Jany Kirschner, legendy českého folku, kytaristy a zpěváka Wabiho Daňka a virtuózního kytaristy Lubomíra Brabce.

Luboš Andršt

Luboš Andršt se narodil 26. 7. 1948 v Praze. Dětství prožil v Příbrami a svoji první kytaru si koupil ve čtrnácti letech. V roce 1964 se s rodinou stěhuje zpět do Prahy a začíná hrát se skupinami jako Roosters, Double Time, P67, Colour imagines nebo Exit. Jeho první vlastní formací bylo v roce 1968 trio Blues Company Ltd. V roce 1970 hrál s rockovou kapelou Michala Prokopa Framus Five se kterou také nahrál své první studiové snímky na LP Město ER. To odstartovalo jeho kariéru a hned v následujícím roce se připojil k jazzrockové skupině Jazz Q Martina Kratochvíla. Od roku 1973 vedl vlastní fusion skupinu Energit, která do roku 1980 odehrála na 200 koncertů a v roce 1975 s ní natočil své první autorské album. Toto LP se stejnojmenným názvem Energit svým progresivním zvukem a instrumentálními výkony zaujalo hudební kritiky i posluchače a prodalo se ho neuvěřitelných 49.770 exemplářů.

Rok 1980 strávil ve skupině jazzového saxofonisty a flétnisty – Jiří Stivín & co., která byla zaměřena na moderní jazz a freejazz, ale koncem roku se vrací po vlastních stopách k bluesovým kořenům a zakládá skupinu Luboš Andršt Blues Band, do které angažuje slovenského zpěváka Petera Lipu. Krom toho pracuje na své další sólové desce Capricornus, kde kombinuje elektrický zvuk s akustickými nástroji za přispění houslisty Jana Hrubého. Toto ve své době netradiční a kritikou oceněné album vychází v roce 1981.

V letech 1987-88 Luboš přijímá nabídku od Michala Prokopa do jeho Framus a také se zapojuje do jeho projektu Prokop, Andršt, Hrubý – Unplugged. Současně s tím sestavuje fusion kvintet Krátké spojení se kterým v roce 1988 vydává album Plus-Minus Blues.

Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu a změnách, které se dotkly také kulturního života, přijímá nabídku do té doby z politických důvodů perzekuované zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny. Společně odehráli od poloviny roku 1990 do začátku roku 1992 více než 60 koncertů a natočili CD Někdy si zpívám. V roce 1990 ještě stihl doprovodit americkou bluesovou zpěvačku Katie Webster na jazzovém festivalu v Karlových Varech.

Od roku 1992 začíná Luboš opět častěji vystupovat se svým Blues Band, ve kterém se vystřídalo několik zpěváků: Bobby Houda, Ignaz Netzer, Ronny Gray, Tonya Graves, Ramblin Rex se kterým nahrál CD Blues Time (Best I.A. 1997) a později americká zpěvačka Reesie Davis. Souběžně s tím vystupuje od roku 1993 až do dnes se svým jazzovým kvartetem Luboš Andršt Group (CD: Imprints – ARTA records 1992, Acoustic Set – ARTA records 1996, Moment In Time – ARTA records 2008 ). Na přelomu roku 1995-96 opět vystupuje s Jiřím Stivínem. V roce 1999 přichází do Studia Fontána, aby zde sám, formou playbacků, natočil akustické sólové album Man With A Guitar (distribuce: Best I.A.).

V roce 1998 byl zvláštním hostem B.B.Kinga při jeho koncertu v Praze. Původně plánovaných 5 minut společného vystoupení se protáhlo na půl hodiny a bezprostředně po koncertě v rozhovoru pro časopis Mladý Svět/21 o hraní s Lubošem B.B.King řekl: „Překvapil mě obrovsky. Ale ne autenticitou bluesového feelingu, poněvadž ta byla jasná, jen co zahrál prvních pár frází. Spíš tím, jak přemýšlivě je rozvíjel, což mě hned inspirovalo k reakcím. Tak si dueta představuji! Jako vzájemný dialog. Já si s ním zahrál moc příjemně. A pokud se jemu se mnou taky nehrálo nejhůř, doufám, že najdeme příležitost, jak v tom pokračovat.“

V roce 2000 se Luboš objevuje na živém albu Michala Prokopa „Odněkud někam“ a ve stejném roce také obnovuje činnost trio Prokop, Andršt, Hrubý – Unplugged, které vydalo živé album „Unplugged Live“ (Indies records 2005). Toto vydavatelství také později vydalo digitálně upravené dvě LP ze sedmdesátých let „Energit a Piknik“, doplněné mnoha bonusy demo snímků převážně z roku 1973, tehdy zakázaného Energitu.

V letech 2002-3 Luboš koncertuje a natáčí CD Together se skupinou „veteránů“ GK Brothers Blues Band. Od roku 2003 se podílí na volné spolupráci tří kytaristů různých žánrových oblastí: Jazz Luboš Andršt, Classic Lubomír Brabec a Rock Petr Janda. Toto neobvyklé spojení je zachyceno na albu 3 guitars (Best I.A. 2004). V roce 2004 vydává nakladatelství Fontana Music Library jeho další CD „Blues Grooves“ (distribuce: Best I.A.).

V roce 2006 se hráčsky i autorsky podílí na vydání alba Michala Prokopa „Poprvé naposledy“ (Sony BMG 2006) a také s ním stále koncertuje v jeho obnovených Framus Five. Počátkem roku 2007 vydává se svým Blues Bandem a americkou zpěvačkou Reesie Davis studiové CD „Everything I’ve Done“ (Best I.A. 2007).

V současnosti spolupracuje se zpěvákem a varhaníkem Janem Holečkem jak ve svém Blues Bandu, tak v projektu „Energit 73“. Z festivalu Blues Alive Šumperk 13.11.2008, kde Luboš s mnoha přáteli oslavil své šedesátiny byl pořízen záznam, který vyšel na DVD „Luboš Andršt Blues Alive & Well“ (Joe’s Garage 2012). Luboš významně přispěl při nahrávání dalšího CD Michal Prokop & Framus Five „Sto roků na cestě“ (Joe’s Garage 2012) a také se dočkal svého prvního alba Best of s názvem „One Man Blues“ (Supraphon 2013).

Jan Hrubý

Jan Hrubý, renesanční postava českého rocku a nadžánrový houslista par excellence, se narodil 3. prosince 1948 v Praze. Po studiu na Pražské konzervatoři se v sedmdesátých letech stal stěžejním členem kapely Etc…, bez jeho houslí si lze těžko představit první dvě (nejslavnější) desky Vladimíra Mišíka. Po Mišíkově zákazu působil v Blues Bandu Luboše Andršta, v roce 1984 se přidal k Framus 5 Michala Prokopa a výrazně ovlivnil album Kolej Yesterday. V roce 1985 se Hrubý vrátil k Etc…, paralelně začal vystupovat s triem Prokop-Andršt-Hrubý, dále v Čundergroundu (s Vladimíry Mertou a Mišíkem), spolupracoval s Dagmar Andrtovou-Voňkovou, ve studiu nahrával party na desky mnoha dalších (Jazz Q, Marsyas, C&K Vocal, Country Beat J. Brabce, Jan Spálený, Zuzana Homolová, Hana Hegerová…). Na počátku devadesátých let propadl kouzlu keltského rocku, založil skupinu Kukulín (desky inspirované knihami J. R. R. Tolkiena), spolupracoval také s Marií Hoffmanovou… V Etc… se po desetileté pauze znovu objevil v období cca 2000 – 2010, s Lubošem Andrštem tvoří od roku 2006 páteř obnovených Framus 5Michala Prokopa (nadšeně přijatá alba Poprvé naposledy a Sto roků na cestě)…

V roce 2012 byl Hrubý čtenáři časopisu Rock Pop zvolen do tzv. Československé superskupiny (Střihavka-Pavlíček-Kulhánek-Dragoun-Hrubý-Meier), s níž aktuálně také vystupuje



Zpět

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Kostel P. Marie

Barokní kostel Nanebevzetí Bl. Panny Marie na Riegrově nám. si dochoval raně středově...

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý