Růžek
ikonka
Detail akce - FESTIVAL ŽIDOVSKÉ KULTURY

Od: 29.7.2014, Do: 3.8.2014
Holešov


Holešov (Holešov)

FESTIVAL ŽIDOVSKÉ KULTURY


Termíny •29. 7. 2014 - 3. 8. 2014

Tradiční festival, tentokrát pod názvem HA-MAKOM na téma Židovství a světové války. Jako každý rok je i letos připraven bohatý program plný hudby, přednášek a filmových promítání. Festival bude slavnostně zahájen v úterý 29. 7. v 17:00 vernisáží a koncertem v holešovském zámku.




PROGRAM:



ÚTERÝ 29. 7.
•17:00 hod. – Slavnostní zahájení festivalu s vernisáží výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma „Ortodoxní židovská svatba z Kyjeva“

Zámek Holešov, velký sál

V průběhu vernisáže bude hrát holešovská skupina Corda Magico.
Kurátorem výstavy je Prof. Mgr. Jindřich Štreit.


•18:30 hod. – Zahajovací koncert festivalu – SOCIETAS INCOGNITORUM

Zámek Holešov – velký sál

Rossiho hebrejské písně s(h)alamo(u)novi. Reforma židovské hudby v 17. Století – cyklus starozákonných textů zhudebněných v původním hebrejském jazyce).

Program je věnován italskému raně baroknímu židovskému skladateli jménem Salomone Rossi (1570-1630). Jeho dílo se pro náš účel hodí jak v duchovní rovině (je autorem historicky prvního tisku židovské vícehlasé hudby napsané v hebrejštině), tak v rovině světské kde se jedná o jeden z prvních příkladů italského světského žánru zvaného Madrigal, který se provozoval jako umělecké pobavení šlechty v zámeckém prostředí. Pro spojitost z naší lokalitou bych program doplnil o italského součastníka G. B. Alouisiho, který na naše uzemí přišel v 30. letech 17. století a i přestože byl v té době vyhlášený skladatel, Morava mu natolik učarovala, že zde natrvalo zakotvil a zemřel v Brně roku 1665 (je to můj čerstvý objev, kterému jsem věnoval celou disertaci).

Societas Incognitorum (v překladu Společnost neznámých) v minulosti skutečně existovala - tento spolek (celým názvem Societas eruditorum incognitorum in terris austriacis) byl založen moravským baronem Josefem Petrášem v r. 1746 v Olomouci pro podporu umění a nejmodernějších myšlenek jak na poli vědeckém tak kulturním. Sdružení pokrokově smýšlejících učenců se stalo vůbec prvním svého druhu na území Rakouska.

MgA. Eduard Tomaštík, Ph.D. (1975 Valašské Klobouky) - dirigent, sbormistr, tenorista, a cimbalista. Eduard Tomaštík je absolventem bratislavské konzervatoře (hra na cimbál), posléze vystudoval na Janáčkově akademii múzických umění obor dirigování sboru a dirigování orchestru. Své odborné znalosti si dále rozšířil doktorandským studiem hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně se zaměřením na hudební dění na Moravě v 17. století (téma Giovanni Battista Alouisi-život a dílo). Svou badatelskou činností v tomto oboru pravidelně přispívá k objasňování hudebně - historických vztahů v evropském kontextu, založeném na podrobném studiu dobových pramenů.


•21:00 hod. Filmotéka - „Šindlerův seznam“ - Šachova synagoga

Schindlerův seznam je americký dramatický film o Oskaru Schindlerovi, německém obchodníkovi, který zachránil více než tisíc polských Židů díky jeho továrně během holokaustu. Film byl natočen režisérem Stevenem Spielbergerem v roce 1993 na motivy knihy Schindlerova archa australského spisovatele Thomase Keneallyho, která se po vydání v roce 1982 stala bestsellerem. Hlavními postavami jsou Liam Neeson jako Schindler, Ralph Fiennes jako důstojník SS Amon Göth a Ben Kingsley jako Schindlerův židovský účetní Itzhak Stern.

Na základě rozhovorů s „Schindlerovými židy“ a na základě pečlivého studia historických dokumentů rekonstruuje Thomas Keneally události, které vedly k zachránění více než tisíce Židů v koncentračních táborech. Oskar Schindler byla rozporuplná osoba, ale autor ji nijak neidealizuje. Na pozadí vyprávění o jeho životě vykresluje obrovské zvůle holokaustu. Autor rekonstruuje události velice podrobně a v přesných souvislostech. Strhující vyprávění a především obrovská vypovídací hodnota dělá ze Schindlerova seznamu jednu z nejlepších knih s tematikou holocaustu. Film je doprovázen hudbou Johna Williamse



STŘEDA 30. 7.
•15:00 hod. – Přednáška - Historické objevy rabína Wittenberga z Londýna

Šachova synagoga

Rabín Wittenberg z Londýna je potomek rabína J. Freimanna.
(Rabín Jakob Freimann působil od r. 1890 jako rabín na Moravě, z toho dvacet let v Holešově. Před vypuknutím 1. světové války se stal vrchním rabínem v Poznani. Od r. 1929 vrchní rabín v Berlíně a současně hlava židovského náboženského soudu. Na rabínském semináři vyučoval mj. Dějiny a dějiny židovské literatury. Pochován je v Holešově). Rabín Wittenberg zpracovává rodinnou historii a bude mluvit v přednášce o svých objevech.


•17:00 hod. - Přednáška - Jan Bartošek „Financování válčících stran za světových válek židovskými finančníky

Šachova synagoga


•19:00 hod. - Koncert Latinské scholy Holešov

Šachova synagoga

„Chvalte Hospodina“, hebrejsky שבח לאל )
Vedoucí: Jan Kotas
Latinská schola je sextet zpěváků doprovázejících svým zpěvem latinské mše v Holešově. Těleso je součástí Holešovského chrámového sboru a soustředí se na komorní interpretaci a capella některých skladeb.


•20:30 hod. - Povídání při svíčkách - Achab Haidler - „Synagoga a její tajemná historie“

Šachova synagoga

Jaroslav Achab Haidler je česko-židovský (především divadelní) herec, překladatel, fotograf, regionální politik a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem. Z biblických jazyků si vybral ke studiu hebrejštinu. V divadelním prostředí pracoval nejprve jako kulisák v tehdejším brněnském Divadle bratří Mrštíků a až později začal vystupovat. Při hraní divadla se začal učit hebrejsky, studoval historii a judaismus. Ovlivnil ho chasidismus. Fascinuje ho symbolika, tajemství, znamení a překládá nápisy na židovských náhrobcích. Později se stal praktikujícím židem. Začal se věnovat dokumentaci židovských hřbitovů v Čechách a na Moravě.



ČTVRTEK 31. 7.
•15:00 hod. - Přednáška - Mgr. Martin Marek, Ph.D. – „Nucené práce židů ve prospěch Baťova koncernu za 2. světové války“

Šachova synagoga

Mgr. Martin Marek, Ph.D. - správce Baťovských fondů – Státní okresní archív Zlín


•17:00 hod. - Přednáška - Drs. Hildegonda Rijksenová „Anna Franková, holokaust a my"

Šachova synagoga

Paní Rijksenová - je z Centra ekumenického setkávání a dialogu v Olomouci, zabývá se tématem holocaustu a židovského utrpení za druhé světové války a zamyšlení nad tím, v čem tkví podobnost a rozdíly mezi událostmi z minulosti a současným dnešním světem, ve kterém žijeme.


•19:30 hod. - Dear Kitty - Drahá Kitty. Music dance performance.

Šachova synagoga

Komorní taneční hudební projekt - inspirovaný Deníkem Anny Frankové.
Představení mělo premiéru v roce 2006 v Theatre of SEAD v Salzburgu.
Autoři: Tomáš Šenkyřík (kapela Cymbelín), Hana Košíková (choreografie)

Elektroakustiká kompozice je inspirována životem a deníkem židovské dívky Anny Frankové. Skladba se snaží zachytit velmi zvláštní atmosféru, která se vznáší "za" řádky knihy. Na jedné straně se zde zrcadlí Anna jako dospívající mladá dívka plná života, očekávájní a bezprostřednosti, na straně druhé stojí čtenář se svou historickou zkušeností. Tento fatální a jakýmsi způsobem skličující rozpor se stal hlavní hnací silou při tvorbě samotné kompozice.


•23:00 hod. – Filmotéka - Ďáblova dílna

Šachova synagoga

Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít.



PÁTEK 1. 8.
•14:30 hod. - Přednáška - Mgr. Petr Pálka (historik – Muzeum Kroměřížska) - „Důsledek 1. SV – sjednocený Holešov“

Šachova synagoga
•16:00 hod. – Přednáška - Ing. Jaromír Vykoukal „Boj o život - Válka na Den usmíření“

Šachova synagoga
•20:00 hod. - Koncert při svíčkách - Hudba pro sefardity

Šachova synagoga

Komponovaný program hudby a slova. Koncert je poctou španělskému velvyslanci Sanz Britzovi, který v roce 1944 v Budapešti zachránil 5.200 Židů.
- písně jidiš v úpravě pro dvě violoncella - lidová sbírka „A GUTIN PURIM, MALECH“ výběr
- lidové inspirace španělské, Faderico García Lorca CANTARES POPULARES - La tarara. Las morillas de Jaén. Las tres hojas. Los cuatro muleros
- lidové inspirace maďarské, Zoltán Kodály SONÁTA PRO VIOLONCELLO SÓLO OP. 8 - Allegro maestoso ma appassionato. Adagio. Allegro molto vivace
V průběhu koncertu budou předneseny básně sefardských básníků, Federico García Lorcy a další
Účinkují: Jan Škrdlík – violoncello a recitace, Kryštov Škrdlík – violoncello


•22:00 hod. – Filmotéka - Boj o Jeruzalém

Šachova synagoga

Historické drama Boj o Jeruzalém nás přivádí do roku 1948, kdy vzniká stát Izrael. Z betonové džungle New Yorku přicházejí do pouštního ráje Svaté země dva mladí američtí přátelé – jeden je Arab, druhý Žid. Oba jsou okolnostmi donuceni bojovat se zbraní v ruce za své sny. Když jsou boje o Jeruzalém v plném proudu, musí se všichni zúčastnění (Židé, Arabové a Britové) vyrovnat s otázkami terorismu, politiky, kuráže a pocitu odcizení. Velkofilm Boj o Jeruzalémpopisuje historický základ konfliktu mezi Araby a Židy, který přetrvává až do dnešních dní.



SOBOTA 2. 8.
•9:30 – 11:00 hod. - Koncert - BIG BAND Josefa Hájka a Peter Lipa

Nádvoří Zámku Holešov

Big Band Holešov, celým názvem Big Band Holešov Josefa Hájka je jazzový big band, jehož repertoár se opírá o taková jména jako Glenn Miller, Cole Porter, Buddy Rich nebo Count Basie. Obsazení se skládá jak z amatérských, tak i z profesionálních hráčů, jež dohromady spojuje krása jazzové hudby.

Peter Lipa: zpěvák, skladatel, moderátor, manažer jazzového hudebního života, dlouholetý promotér předního evropského jazzového festivalu Bratislavské jazzové dni. Zpíval v Blues Bandu Luboše Andršta.


•15:00 hod. - Koncert - „AVRIX“

Šachova synagoga

Hudební soubor AVRIX se zaměřuje hlavně na renesanční hudbu, ať už francouzskou, italskou, španělskou či anglickou. V jeho podání tedy můžeme slyšet skladby Thomase Morleyho, Johna Dowlanda, Orazia Vecchiho či Miguela de Fuenllany. V roce 2004 se AVRIX začal věnovat také sefardským písním, renesančním písním španělských Židů, o kterých (níže) hovoří zpěvačka Kateřina Jurášková. Spolu s ní tvoří holešovský soubor AVRIX ještě Danuše Pospíšilová (kytara, loutnová kytara) a Miroslava Kollerová (djembe).


•16:30 hod. - Prezentace a představení firmy Rudolf Jelinek, a. s. a jejich produktů

Nádvoří Zámku Holešov


•17:30 hod. - Ukázky a výuka židovských tanců - taneční skupina RUT Prostějov

Nádvoří Zámku Holešov (v případě špatného počasí Zámek Holešov, velký sál)

Taneční skupina zabývající se židovskými chasidskými a moderními izraelskými tanci. V repertoáru souboru se také nachází židovská svatba či scénické ztvárnění židovských svátků. Taneční skupina Rut se společně se skupinou Létající rabín stala Laureátem 66. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu STRÁŽNICE 2011


•20:00 hod. – Koncert - Klezmer po Slovácku

Nádvoří Zámku Holešov (v případě nepříznivého počasí- velký sál zámku)

Jedinečný klezmerový koncert v podání skupiny RabiGabi a.G. a tanečního souboru Hradišťan.

RabiGabi a. G. nepatří k žádným nováčkům našich podií. Její členové projeli s Hradišťanem, Cimbálovou muzikou Jaroslava Čecha, Brněnskou Natalikou atd. prakticky celý svět.

K nápadu hrát klezmer tak trochu jinak, po moravsku, nás dovedlo poznání, že klezmer má mnoho společného s hudbou, kterou jsme léta hráli. Dává možnost vyjádřit širokou paletu pocitů a nálad, od radosti, veselí až po smutek a žal, dává také velký prostor pro improvizaci.

Náš koncertní program je sestaven z židovských písní a tanců. Vystupujeme také společně s tanečním souborem Hradišťan, který předvádí své pojetí židovských tanců.

Taneční soubor Hradišťan má své kořeny v moravském folkloru a rád překračuji hranice do jiných žánrů. Pro tento koncert scénicky ztvárnil tři tance jako syntézu židovské a moravské estetiky.



NEDĚLE 3. 8.
•Zájezd „Za židovskými památkami do Třebíče“ - České dědictví UNESCO

Cena: 190,- Kč (vstupy jsou již zahrnuty v ceně)
Zájemci se mohou přihlásit v Městském informačním centru Holešov do 31. 7. 2014.

Program v Třebíči

• Židovská čtvrť, Židovský hřbitov, synagoga
• Bazilika sv. Prokopa

Při zpáteční cestě: krátká zastávka v Náměšti nad Oslavou (zámek - Národní kulturní památka)



Třebíč kdysi patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím soužití Židů a křesťanů. Židovská čtvrť s hustou zástavbou zahrnuje více jak 120 obytných domů, které doplňují objekty bývalých židovských institucí - radnice, školy, rabinátu a chudobince. Zadní synagoga navíc nabízí ve své expozici dobové informace o historii židovské čtvrti. Přední synagoga dnes slouží jako modlitebna Československé církve husitské. Původní židovský hřbitov byl v 17. století přemístěn na severní svah kopce Hrádek, kde je dnes k vidění kolem 3 000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší pochází z roku 1631. Součástí hřbitova je také obřadní síň z roku 1903 s unikátně dochovaným interiérem, kde se dodnes mohou provádět pohřební obřady podle starých židovských tradic.

…Možná nevíte, že…Hned po Jeruzalému jsou třebíčské židovské památky jedinými, které byly samostatně zapsány na seznam UNESCO.



Doplňkový program festivalu:
•Výstava v obřadní síni Židovského hřbitova „Kresby z Terezína“

•V rámci Festivalu židovské kultury bude probíhat WORDLCAMP - Brigáda dobrovolníků (10 dobrovolníků) ve spolupráci s INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Praha. (úprava židovského hřbitova, organizační výpomoc při organizaci festivalu).

•Speciality ŽIDOVSKÉ KUCHYNÉ, které uspokojí i náročného gurmána… ochutnávka židovských specialit, židovského pečiva a košer vín ve spolupráci s restaurací Na starém pivovaru Holešov (21. – 27. 7. 2014)



Zpět

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý